Трка на 100 метара је увек, с разлогом, у жижи јавности на Oлимпијским играма. Људи на свим меридијанима навијају сатове како не би пропустили тај догађај. Многи на другој страни Земљине кугле устају и ноћу због тих, нешто више од 9,5 секунди. Адреналин и енергија просто стварају електрицитет у ваздуху. Јасно је и зашто – брзина је најважнија одлика савременог спорта, а планета управо тада добија најбржег човека и почиње да га слави.
Уочи Токија прошле године престо је био упражњен, јер је абдицирао дугогодишњи апсолутни владар Јусеин Болт. Отворило се питање ко ће га наследити. И онда се уз громогласне звуке Мамелијеве химне „Браћо Италијани” појавио јунак наше приче – Марсел Ламонт Џејкобс. Победио је европским рекордом 9,80 и показао да је достојан наследник трона Громовника с Јамајке. Први с неког другог, осим америчког континента, од 1992. године и Линфорда Кристија (Велика Британија).
Нови цар спринта биће једна од највећих звезда дворанског Првенства света у Београду од 18. до 20. марта, многима у самој жижи с обзиром на дисциплину – 60 метара. Олимпијски победник радо се одазвао молби за интервју, а посебно му је било драго што ће бити у празничном броју „Спортског журнала“.
После Европског првенства у атлетици у Београду 2017. и Глазгову 2019. где сте се такмичили у скоку у даљ, променили сте дисциплину за спринт – очигледно је то био прави потез. Постоји ли још нешто осим ризика од повреде што је утицало на такву одлуку?
- Нема конкретног разлога за ту одлуку – каже Ламонт Марсел Џејкобс. - Атлетиком сам почео да се бавим са 16 година, скоком удаљ и спринтом. У то време је скок удаљ била дисциплина у којој сам остваривао најбоље резултате. Повреда 2017. навела ме је природно да се концентришем на спринт. Одрастао сам уз италијански мит о Менеи и осећао сам се као да сам спреман за нову авантуру.
Прошле сезоне у пољском граду Торуњу постали сте шампион Европе на 60 метара италијанским рекордом и најбољим светским резултатом 2021. од 6,47. Мало људи на свету је пре само годину дана знало за вас, а у Београду ћете бити једна од највећих звезда такмичења. Да ли осећате притисак или мотивацију због тога?
- Мало је људи, који гледају такмичења на телевизији, знало моје име, али у свету атлетике такмичари су знали ко сам. Осећам одговорност да будем онај кога ће сви да јуре. То је и част и прави подстицај да будемо бољи.
По вашем мишљењу, који ће резултат бити потребан да у Београду освојите још једну златну медаљу узастопно?
- Само је мој тренер, Паоло Камоси, стручњак за бројке, а најважнија ствар за освајање још једног злата је тренинг – мој ум и моје тело.
Ко ће вам бити највећи ривали?
- Највећи ривали? Керли, Бејкер, Бромвел, Де Грас и наравно Хјуз. Филипо Торту, мој сународник је увек био ривал који ме је стимулисао да будем бољи.
Само је Јусеин Болт освојио 2012. у Лондону златну олимпијску медаљу бољим резултатом од ваших 9,80 у Токију. Трчао је 9,63, али је већ у Рио де Жанеиру 2016. тријумфовао са 9,81, дакле стотинку споријим достигнућем. Да ли размишљате о његовом светском рекорду на 100 метара од 9,58?
- Јусеин Болт је увек био мој херој. Просто сам почаствован што сам поменут у истој реченици као и он! Рекорди су ту да буду оборени, а знате, верујем да нема лимита!
Олимпијски сте шампион у трци на 100 метара, најважнијој трци не само у атлетици, већ и у свим спортским дисциплинама. Можете ли описати своје емоције и размишљања сада када држите златну медаљу у рукама?
- Хвала, али нисам баш сигуран да је трка на 100 метара најважнија од свих спортских дисциплина! Заиста волим ту дистанцу, то је истина. Моје емоције сада када сам добио златну медаљу? На почетку сам све доживљавао са дозом неверице. Али, знате, цео тим је одлучио да се из Токија 2020. вратимо с медаљом. Нисам рекао која ће бити, не наглас, али у мојим сновима је постојала само једна боја. Дакле, сада је невероватно. Невероватно што сам представљао своју земљу и освојио медаљу у име сваког Италијана. То је наше - италијанско злато!
Победили сте у Токију и у штафети 4 x 100 метара са: Патоом, Десалуом и Тортуом италијанским рекордом 37,50. Какви су вам планови за Олимпијске игре у Паризу – вероватно поново идете на ове две златне медаље, али хоћете ли и на 200 метара, као потенцијално нови Јусеин Болт?
- Ове сезоне на отвореном учествоваћемо у неколико трка на 200 метара да видимо како иде. Дисциплина 200 метара је такође веома корисна као средство за припрему за 100 метара. Париз је, наравно, циљ, али тренутно смо заиста концентрисани на ову сезону, у затвореном и на отвореном.
Дакле – Београд је на првом месту!
(ЦЕО ТЕКСТ можете да прочитате у данашњем штампаном или ПДФ издању Журнала)

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.