УЕФА је током 62 године боље налазила пут кроз кризе, истовремено показујући потпуну незаинтересованост за актуелну политику, мада је пажљиво мерила сваку одлуку.
Куп нација 1964. одржан је у Шпанији у време владавине диктатора Франка. Куп нација 1976. организовала је Југославија. Било је то и једини европски шампионат организован у социјалистичкој земљи. Кад су Пољска и Украјина заједно организовале ПЕ 2012. „челична завеса“ је одавно пала.
Београд је био домаћин Купа шампиона 1973. На стадиону Црвене звезде Ајакс је победио Јувентус (1:0). На исток Европе трофеј је отишао тек 2008. кад је финале Лиге шампиона организовано у Москви.
Теже одлуке УЕФА никад није доносила самостално. Кад је 30. маја 1992. Савет безбедности УН увео санкције према СР Југославији, УЕФА је прво сачекала да ФИФА суспендује југословенски фудбалски савез, да би тек потом прогласила да је Југославија избачена са Првенства Европе у Шведској, где се репрезентација већ налазила.
УЕФА је чак дозволила да на ПЕ 1992. учествује репрезентација - међународне организације. После распада Совјетског Савеза, у децембру 1991. девет република формирале су Заједницу независних држава. Организација постоји и данас као економска творевина, слична Европској унији. Украјина је придружена чланица, није међу оснивачима јер је одбила да потпише повељу по којој је Русија једини наследник СССР-а.
Умела је и УЕФА да попусти под политичким притисцима. Лидс је у септембру 1999. одбио да допутује у Београд на утакмцу против Партизана. Енглези су тврдили да страхују за безбедност и УЕФА је утакмицу изместила у Холандију.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.