Добро дошли пријатељи из Србије! Овим речима Александер Чеферин дочекао је јуче београдске новинаре у фоајеу УЕФА пре почетка почетка медијског панела. С осмехом на лицу, срдачан и изузетно расположен, председник европске куће фудбала, поздравио је извештаче Спортског журнала и Блица, потврђујући по ко зна коју пут да, иако на највишој фудбалској функцији, не живи у облацима упркос феноменалним резултатима „тима“ који ауторитативно и мудро води. У његовом друштву били су Звонимир Бобан, Зоран Лаковић, директор националних асоцијација, Теодор Теодоридис, генерални секретар УЕФА... као и новинари из осталих држава, наравно...
- Шта има ново у Србији – упитао је Чеферин...
Добро обавештен о свему, осмехом је дочекао одговор:
- Ништа... Традиционално...
Шта друго одговорити председнику УЕФА после циркуса који се дешавао у Београду, у Спортском центру ФСС у Старој Пазови – центру који је пола сата касније истакнут као један од најочигледнијих и најлепших пројеката у којем је, између осталих учествовала и УЕФА.
Сликовито нам је Чеферин пре почетка панела објаснио мотив за одржавање скупа:
- Ми унутар УЕФА знамо како све функционише, али, људи који воле фудбал и нису имали прилику да све ово виде, вероватно немају представу колико овде има посла. Вероватно замишљају да су овде нека стара, строга господа с дугим краватама и великим стомацима... А није тако, погледајте Зорана Лаковића и Звонета Бобана... Млади, вредни, амбициозни...
Речи Александра Чеферина добиле су потврду већ после двадесетак минута, по почетку панела... За шест месеци, од марта до септембра 2022. из 148 земаља захтеван је 18.751 интервју с челницима УЕФА. У кући фудбала на обали Женевског језера запослено је 724 особе. Међу њима су широм света познате фудбалске личности: Звонимир Бобан, Надин Кеслер, Патрик Милер, Роберто Розети, Луис Фиго, Алиса Лајониа...
Занимљив је и податак да су запослења у европској кући фудбала пронашле и личности 53 националности с других континената који су уствари прави амбасадори УЕФА широм света.
После поздравних речи Александра Чеферина и само неких од милион бројки јуче презентованих, прва студиозна анализа рада УЕФА почела је исцрпним излагањем Зорана Лаковића, заменика националних асоцијација коме у раду помажу два директора.
- Наш тим броји 40 људи, 6 селектора... Имамо УЕФА академију, комплетну едукацију, од топ менаџмента до бивших фудбалера... Генерални секретари Македоније, Србије, Босне и Херцеговине, прошли су едукацију УЕФА. Велики број некада врхунских играча данас се школује у УЕФА: Бранислав Ивановић, Немања Видић, Данко Лазовић... – почео је Лаковић причу...
УЕФА је једна од највећих фирми на планети и то није спорно, али, веровање да највећи део зарађеног новца остаје у Ниону заблуда је коју је Лаковић објаснио конкретним цифрама о прерасподели добити:
- Бизнис УЕФА је највећи инвестициони фонд кроз који пролази 935 милиона евра. Предрасуда је да богата Европа узима играче с других континената да би зарађивала, јер ћете током дана видети шта све радимо управо на осталим континентима. Периодично окупљамо регионалне генералне секретаре и председнике савеза. На последњем скупу имали смо подршку 55 националних асоцијација за нову председничку кандидатуру Александра Чеферина.
Приходи су главна ставка о којој се ломе копља јавности:
- УЕФА има такозвана два највећа извора финансирања. Клупска УЕФА такмичења, највише од Лиге шампиона и други је ЕУРО. Годишње од такмичења 3,6 милијарди евра прође кроз УЕФА, што је око 15 милијарди за четири године. Сав тај новац враћа се назад клубовима. Заблуда је да УЕФА од тог новца финансира плате и национални фудбал! Тај новац одлази само за клупске активности... Дакле, приходом из Лиге шампиона не финансирају се национални фудбалски савези...
Објаснио је Зоран Лаковић кроз бројке како је УЕФА по циклусима повећавала приходе, а основни заокрет направљен је централизованим системом управљања финансијама:
- У периоду од 2010. до 2014. године приход од пријатељских утакмица репрезентација износио је 350 милиона евра, а од ЕУРО – 680 милиона евра. После увођења централизованог система у период од 2014. до 2018. приход од пријатељских мечева остао је исти: 350, али од ЕУРО је увећан на 1.030 милиона. Новац је пре централизовања завршавао код агената и других укључених до тада, а од 2014. слива се у савезе. Од 2018. до 2022. инкасирано је 1.911 милиона евра и 100% враћено је назад. То је допринело да су сви савези у Европи данас економски стабилни. Нема савеза који нема приход од 8-9 милиона евра...
УЕФА је дозволила националним савезима да новац користе у различите сврхе, међутим...
- Приметили смо да су у том периоду плате селекторима отишле у небо... Можда то није добро, али...
Успео је Лаковић и да насмеје новинаре објашњавајући улогу носилаца телевизијских права:
- Дејо Савићевић се стално буни – пита: „зашто Црна Гора увек игра у 15 часова“? Броадкастери диктирају сатнице и ради се на томе да буду покривени термини па тако Србија и Хрватска не играју у исто време... Лига нација као најбољи текући формат заменила је гомилу пријатељских утакмица организованих између осталог због зараде новца. Као генерални секретар ФСС, сећам се, имали смо везана путовања у Мексико и Хондурас, затим у Америку и Бразил да бисмо зарадили новац играјући пријатељске утакмице... Данас је Србија зарадила 1,5 милион евра јер се успешно такмичила у Б дивизији и још 1,5 милиона за освојено прво место које јој је обезбедило прелазак у „А“ дивизију. Хрватска је инкасирала 2,250 милиона евра, али, ако освоји титулу шампиона Лиге нације, може да инкасира и 10 милиона евра – објаснио је Зоран Лаковић.
Да ли УЕФА поставља лимите за трошење новца – гласило је питање на које је Лаковић одговорио конкретно:
- Управо је хет-трик подељен, усмерава се како новац може да се потроши. Новац од ТВ права може да се потроши како савези мисле да треба. „,4 милиона евра годишње имају, а 800.000 могу да троше на оперативне трошкове. Уз промене статута неки савези међу којима је и ФС Србије, добили су још 200.000 евра. Апелујемо: аплицирајте с пројектима, проверићемо и финансираћемо.
Различити савези имају и различите проблеме...
- Нису исти приоритети ФФ Гибралтара и Енглеске. У зависности нивоа савеза, различити су и приоритети. У Хрватској су сада приоритети изградња стадиона. У Србију смо послали архитекту за изградњу националног стадиона... УЕФА је транспарентна – организација спремна да сарађује са свим својим чланицама и да им помогне за све што је потребно – закључио је Зоран Лаковић.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.