Чак 28 тренера седело је на клупама суперлигашких клубова у јесењем делу првенства, не рачунајући тројицу стручњака одређених само као привремено решење за једно или два кола. У поређењу са првом етапом прошлог шампионата направљена је једна промена више, иако су одигране две рунде мање у односу на јесен 2021.
Рекордер је Радник. Сурдуличани су имали четири шефа стручног штаба у првих 19 кола, ако не рачунамо Николу Стојановића, предводника тима на две и Секулу Рашиована на једној утакмици. Клуб са југа Србије је и најраније сменио првог тренера. Александар Линта добио је отказ већ после другог кола и пораза од Младости ГАТ (1:2) и Спартака (0:2).
Линтин наследник Драган Радојичић није тргнуо екипу, остварио је најслабији учинак од 28 стручњака на клупама чланова елите минуле јесени. Радојичић се задржао пет, а Драган Перишић само четири кола и за то време забележио два ремија и три пораза. Радник је првенац уписао са повратником Симом Крунићем у 17. колу против Суботичана (2:0). Били су то и једини бодови у Крунићевој повратничкој мисији у Сурдулици, па се руководство предвођено Станиславом Тончевим одлучило да тим у пролећне битке поведе још један повратник Славољуб Ђорђевић.
Александар Линта је, иначе, после Радника преузео Младост ГАТ и на десет мечева са дебитантом у друштву најбољих остварио само по једну победу и реми, уз осам пораза.
Млађи новосадски суперлигаш није имао стрпљења за првог тренера у сезони Бранка Жигића, отпустио га је после само четири сусрета, односно исто толико освојених бодова. Гатовци су јесен завршили са Љубомиром Ристовским, стручњаком са којим су се пласирали у Супер лигу.
Бурно је било и на Чаиру. Раднички је летос ангажовао Томислава Сивића, творца пролећног чуда у Новом Пазару. Оптерећеност учешћем у квалификацијама за Лигу Европе, односно изненађујућа елиминација од малтешке Гзире, пореметила је Нишлије па је Сивић издржао само пет кола и повукао се после два ремија и три пораза. Исто толико се у Реалу са Нишаве задржао и Саша Мркић, иако је остварио бољи учинак од претходника. Кад су видели да је без посла челници Радничког су брже боље ангажовали Ненада Лалатовића. Није ипак, популарни Лала препородио тим као што се очекивало. Вероватно је и његових мање од 30 процената успешности најгоре током рада у нашим клубовима. Нишлије су на позицији која води у бараж за опстанак, најављују много боље игре и резултате на пролеће.
Јесен је донела и промене на клупама вечитих ривала. Црвена звезда се растала са процентуално најуспешнијим Дејаном Станковићем. Свих пет победа остварио је освајач две дупле круне са црвено-белима у овој сезони, али је отишао због трећег неуспешног покушаја да уведе екипу у Лигу шампиона.
БЕЗ ПРОМЕНА У ШЕСТ КЛУБОВА
Само шест клубова веровало је читаве јесени шефовима струке и са истим тренерима улазе у пролећни део првенства. Чукарички од почетка сезоне предводи Душан Керкез, Војводину Милан Раставац, Младост из Лучана Драгиша Жунић, Напредак Душан Ђорђевић и Раднички 1923 Дејан Јоксимовић.
Керкез је могао и боље имајући у виду квалитет Брђана и добру клупску организацију. Исто важи и за Раставца.
Пријатно је изненадио Јоксимовић на клупи Крагујевчана. Крушевљани су стрпљиви са Ђорђевићем, као и Лучанци са Жунићем.
Његов наследник Милош Милојевић се добро снашао у првенству, не и на међународној сцени јер је наш најтрофејнији клуб елиминисан из Лиге Европе у групној фази.
Илија Столица није се прославио у Партизану ни на домаћој позорници. Учинак од само једне победе, два ремија и једног пораза, уз елиминацију од АЕК-а из Ларнаке у борби за Лигу Европе, утицао је на смену Столице и изненађујући долазак Гордана Петрића. Стабилизовао је некадашњи дефанзивац црно-беле, увео их у нокаут фазу Лиге конференције, међутим, могао је и боље у борби за бодове. На душу му иде пораз од Спартака и реми са Јавором. Са тих пет „поена” Парни ваљак би у наставку шампионата могао да настави борбу за титулу са комшијама. Тим из Хумске елиминисан је и на старту куп такмичења од прволигаша Радничког из Сремске Митровице, па ће вероватно и ову сезону да заврши без трофеја.
Посебна прича је Нови Пазар. Владимир Гаћиновић бриљирао је са изабраницима, али је под чудним околностима отишао после 15 кола кад је тим из града крај Јошанице заузимао пету позицију. На његово место стигао је Дамир Чакар, међутим, смењен је по завршетку јесени, образложење је и да нема ПРО лиценцу. Александар Станковић ће од 4. фебруара покушати да задржи пазарски брод у сигурној луци и покуша да га усмери ка Европи.
Спартак је добро почео са Славком Петровићем. Уследили су међутим, лоши резултати и долазак Љубише Дунђерског на клупу Голубова од 13. кола. Победа над Партизаном и реми са Војводином практично су једини успеси Суботичана у другом делу јесени.
Вождовац је напрасно сменио Небојшу Јандрића после петог кола. Није то ипак, лоше деловало на екипу, Никола Пуача се добро показао, Змајеви су на позицији за плеј-оф, могу да се чак умешају и у борбу за Европу.
Колубара није постигла жељени ефекат после смене Дејана Ђурђевића. Верољуб Дуканац у последња четири кола освојио је само бод на клупи Лазаревчана.
Младен Додић делимично је подигао Јавор. Ивањичани су ремизирали са црно-белима у Хумској (3:3) и пред паузу савладали Напредак (2:1), па са више оптимизма дочекују наставак борбе за бодове.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.