Суђење петорици мушкараца који су оптужени за немар који је довео до смрти 135 људи на фудбалском стадиону у граду Малангу почело је данас пред индонежанским судом.
Трагедија се догодила 1. октобра прошле године на истоку острва Јава након што је полиција испалила сузавац када су навијачи преплавили терен после пораза домећег клуба Арема од екипе Персебаја из Сурабаје.
У стампеду изазваном сузавцем, страдало је 135 људи, међу којима и више 40 деце.
Полиција је улазак навијача на терен описала као нереде у којима су убијена два полицајца, док су их преживели оптужили да су претерано реаговали. На снимцима се види како полицајци користе силу, шутирају и ударају навијаче пендрецима и гурају их назад на трибине.
Најмање 11 полицајаца је испалило сузавац како би спречили гледаоце да уђу на терен.
Истражни тим који је формирао индонежански председник Џоко Видодо, као одговор на бес јавности, саопштио је раније да полиција није имала сазнања да је употреба сузавца забрањена на фудбалским стадионима, као и да га је користила "неселективно" на терену, трибинама и ван стадиона што је изазвало стампедо више од 42.000 људи.
Тужиоци су за немар оптужили петорицу мушкараца - тројицу полицијских званичника који су дозволили или наредили употребу сузавца, председника организационог одбора Арема и шефа обезбеђења.
Ако буду проглашени кривима, прети им затворска казна до пет година.
Главни тужилац Ари Бусаки рекао је да су тројица полицијских званичника дала јасна упутства својим подређенима да испаљују сузавац.
– Нису узели у обзир факторе ризика – рекао је он.
Власти у Сурабаји, главном граду провинције Источна Јава, распоредиле су данас 1.600 припадника снага безбедности, укључујући и полицију и војску, у и око окружног суда у том граду. Суђење се одржава на даљину, ради додатне безбедности.
Навијачима Ареме забрањено је да током суђења дођу у Сурабају како би се избегли могући сукоби са присталицама Персебаје.
Рини Ханифа, мајка једног од страдалих, рекла је да је разочарања чињеницом да је само петоро људи оптужено за трагедију са толиким бројем жртава.
– Стварно се надам да ће правда бити задовољена кроз ово суђење за нас мале људе који не можемо да разумемо како је ово могло да се догоди – рекла је она.
Шеф националне полиције Индонезије је после трагедије сменио шефове полиције у провинцији Источна Јава и округу Маланф и суспендовао још 20 полицајаца због кршења професионалне етике.
Тужилаштво је најавило да ће сведочити око 140 сведока.
Трочлано судско веће је наредно рочиште заказало за 23. јануар.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.