Пројекат фудбалске Суперлиге, који је неславно пропао 2021. године, могао би поново да узбурка европски фудбал, након што је компанија "А22 Спортс Манагемент" објавила да има нову визију са чак 80 тимова у мултилигашком систему.
Како преноси немачки лист ""Ди Велт" тимови би имали гарантованих минимум 14 утакмица у сезони, а главни спонзор је до предлога овог формата дошао након консултација са скоро 50 клубова.
Нови пројекат подразумева да ће Суперлига бити отворено такмичење, са квалификацијама кроз наступ на националном нивоу, а сви њени тимови ће се такмичити у својим домацћим лигама.
Европска фудбалска Супер лига могла би да буде састављена од 80 клубова у формату који би се играо у више дивизија, рекао је извршни директор тог такмичења Бернд Рајхарт.
Такмичење би се заснивало само на спортским резултатима, без сталних чланова, а свакој екипи било би гарантовано најмање 14 утакмица по сезони, навео је Рајхарт за немачки лист Велт, пренео је данас Скај.
Компанија А22, која је основана да спонзорише и помогне у оснивању Супер лиге, консултовала је готово 50 европских клубова од октобра прошле године и развила 10 принципа заснованих на тим консултацијама, како би се направила лига новог изгледа.
- Темељи европског фудбала су у опасности да се уруше. Време је за промену. Клубови су ти који сносе предузетнички ризик у фудбалу. Али када су важне одлуке у питању, пречесто су приморани да седе са стране скрштених руку, док се око њих распадају финансијске основе - написао је Рајхарт за Велт.
- Наши разговори су јасно показали да клубовима често није могуће да јавно говоре против система који прети санкцијама како би осујетио опозицију. Наш дијалог је увек био отворен, искрен, конструктиван и резултирао је јасним идејама о томе какве су промене потребне и како се могу применити. Има много тога да се уради и наставићемо наш дијалог.
А22 је оспорио право Европске фудбалске уније (Уефа) и Међународне фудбалске федерације (Фифа) да спрече формирање Супер лиге и судски казне клубове који се такмиче, тврдећи да та управљачка тела злоупотребљавају доминантну позицију према закону Европске уније о конкуренцији.
Европски суд правде требало би коначну одлуку да донесе крајем године, али необавезујуће мишљење које је у децембру дао генерални правобранилац је да су правила која дозвољавају Уефи и Фифи да блокирају оснивање нових такмичења у складу са правом Европске уније.
Рајхарт би рекао да ће Супер лига новог изгледа бити отворено такмичење и да ће клубови играти према пласману у домаћим лигама. Он је додао да ће те лиге остати основ фудбала и да ће нова Супер лига донети нове приходе за подршку читавој пирамиди.
Богату европску Супер лигу затвореног типа у априлу 2021. покушало је да оснује 12 клубова, али је тај план пропао за 48 сати, након негодовања навијача и фудбалских управних тела. Од пројекта још нису одустали Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.
Шест енглеских клубова који су учествовали у покушају оснивања Супер лиге Арсенал, Челси, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед и Тотенхем, поред повлачења, обавезали су се да више неће бити део таквих пројеката.
Уефа се противи оснивању Супер лиге и запретила је да ће казнити све клубове који буду учествовали избацивањем из сопствених такмичења, а фудбалере избацивањем из репрезентација.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.