Португалија је једина земља на свету где фудбалске судије могу да покажу играчима бели картон за фер-плеј, а ту едукативну меру намерава да прогура у професионални фудбал на међународном нивоу.
Национални план за етику у спорту (ПНЕД), државна организација која делује у склопу Португалског института за спорт и младе, увела је 2014. године бели картон у такмичењима млађих узраста.
- Видим успешну будућност белог картона - каже Хосе Лима, координатор ПНЕД-а.
- То је револуционарни картон из педагошког угла гледања. Истиче оно најбоље у спорту -додаје у разговору за Хину.
Судија, осим жутог и црвеног картона за прекршај или неспортско понашање, може играчима да покаже бели картон за позитивно и пожељно понашање током утакмице.
Бели картони досад су показани 3.600 пута у Португалији у утакмицама млађих узраста у фудбалу, професионалном женском фудбалу, футсалу, пливању, тенису, кошарци, рукомету, атлетици и другим спортовима. Тренутно 78 тамошњих организација и савеза у 20 спортова користи беле картоне.
ПНЕД, међутим, води кампању како би ту идеју усвојила кровна светска фудбалска федерација ФИФА. Правила ФИФА још увек не допуштају коришћење белог картона па португалски фудбалски савез није ауторизовао његово коришћење у првој и другој португалској лиги.
- Судије у првој и другој лиги не носе беле картоне на утакмицама - каже Тонел, бивши голман лисабонског Спортинга и загребачког Динама.
- Судије понекад користе такве картоне у утакмицама мале деце, у такмичењима играча до 11 и 12 година. То је овде образовни алат - додаје он.
Али у 2023. години добио је нову димензију када је први пут показан на великој фудбалској утакмици.
Током женског дербија између Бенфике и Спортинга, одиграног у јануару, навијачу на трибини је позлило.
Лекарски тимови два лисабонска великана оставили су по страни своје историјско ривалство и удружили снаге како би помогли навијачу. Пример спортског понашања наградила је суткиња Катарина Кампос показавши бели картон двема екипама и тај се гест брзо проширио интернетом.
Нико није имун на бели картон. Може се показати играчима, тренерима, појединачно и колективно или чак јавности. У фебруару је медицинска сестра на утакмици малог дворанског фудбала добила картон након што је ушла на терен како би помогла повређеном играчу.
Бели картон се може показати и онима који добију црвени картон, као што се недавно догодило у утакмици треће лиге, када је играч ког је судија искључио признао да је одлука била исправна.
Због тог става му је додељен још један картон, али овај пут бели. Овакви се случајеви свакодневно појављују у португалским регионалним и националним медијима, што је и био циљ пројекта.
У Каталонији, на североистоку Шпаније, користи се зелени картон за фер-плеј али само у фудбалу и само унутар те аутономне покрајине.
- Европска рукометна федерација (ЕХФ) намерава да уведе бели картон. Из Сједињених Држава су нам такође затражили додатне информације - каже Лима из ПНЕД-а.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.