Кад је летос руководство Црвене звезде промовисало Барака Бахара у првог тренера, јасно је поручено да је ангажован како би се направио резултатски искорак у Европи.
Није се много говорило о домаћем такмичењу, наставак доминације у Србији се некако подразумевао. Мало је оних који су веровали да шестоструки узастопни шампион може доћи у ситуацију да после 15. кола гледа у леђа првопласираном Партизану са чак шест бодова заостатка.
Резултати далеко од очекиваних су неминовно довели у питање Бахаров статус на Маракани и све чешће, и све гласније се говори о његовој смени.
Српска фудбалска јавност увелико преиспитује одлуку челних људи најтрофејнијег српског клуба да клупу повери иностраном тренеру, поготову што је дошао из слабије рангиране земље од наше.
Не рачунајући тренере из некадашњих република СФРЈ (Бошко Ђуровски, Чедомир Јаневски, Роберт Просинечки, Славиша Стојановић и Миодраг Божовић), Барак Бахар је четврти странац који у Љутице Богдана 1а прима плату као шеф стручног штаба. Пре њега, исти посао су радили Валтер Зенга, Зденек Земан и Рикардо са Пинто.
Зенга је на клупи Црвене звезде провео годину, од јула 2005. до јуна 2006, једини је засад навијачима остао у лепом сећању. Некадашњи голман је у трофејне витрине донео оба домаћа пехара, црвено-бели су оставили и врло солидан утисак у групној фази Купа УЕФА. Остварена је и велика победа (3:1) над тад снажном Ромом с Кристијаном Панућијем, Денијелом де Росијем, Антониом Касаном и осталима.
Зенга, посла напуштања Црвене звезде, признао је неколико година касније да је направио једну од највећих грешака у каријери.
- Најмање два пута сам направио велику грешку као тренер. Кад сам отишао из Катаније и, затим, кад сам напустио Црвену звезду. То сам урадио због новца, други су нудили више. Али, сад схватам да сам погрешио - признао је Зенга у једном од интервјуа за италијанске медије.
Црвено-беле је с клупе предводио у 43 меча, остварио 33 победе, шест ремија и четири пораза, уз проценат остварених победа од 76,74 одсто.
Зденек Земан остаће упамћен као главни актер једне од најцрњих страница у историји клуба. Експеримент са чешким тренером трајао само 82 дана (од јуна до септембра 2008. године) и завршио се неславно: Земан у пет званичних мечева није успео да победи (три нерешене и два пораза) и растанак је био неминован.
Португалски стручњак Рикардо са Пинто је у марту 2013. наследио Александра Јанковића и 11 бодова минуса. Успео је да подигне екипу, забележи чак осам везаних победа и дође на само два бода заостатка. Међутим, Партизан је победом у дербију дефинитивно решио питање шампиона. Са Пинто је водио екипу у 11 утакмица, осам пута је тријумфовао и три пута био поражен без нерешеног исхода, уз проценат победа од 72.73 одсто.
НЕУСПЕСИ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ СА КЛЕМЕНТЕОМ И АДВОКАТОМ
Идеја са страним тренерима на клупи није се добро показала ни у А репрезентацији Србије. Неуспешни су били Хавијер Клементе и Дик Адвокат.
Партизанови навијачи памтиће Лотара Матеуса као првог тренера који је клуб увео у Лигу шампиона, али и Аврама Гранта и Јиргена Ребера по јако лошим резултатима.





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.