Куп Фудбалске асоцијације пресудно је утицао да лондонска школа превлада шефилдску. Масовност такмичења покренутог 1870. године омогућило је да Правила игре Фудбалске асоцијације, усвојена у октобру 1863, надјачају правила успостављена 24. октобра 1857. оснивањем ФК Шефилд, првог фудбалског клуба на свету.
Лондонској Фудбалској асосцијацији победу је омогућило и прилагођавање. Од Шефилда је усвојен пропис о забрани игре руком, периодима игре, величина голова, промена страна после сваког гола…
Заједничко правилима које је успоставио ФК Шефилд и Правилима игре Фудбалске асоцијације је изостанак прописа о искључењу играча због грубе игре. Разлог је у томе што није било судија. Појавили су се тек с појавом Купа Фудбалске асоцијације.
С развојем игре развијала су се и овлашћења судија, па су тако временом добили дозволу да са терена удаље играча који је играо превише грубо.
Како је игра освајала свет било је и све више међународних утакмица, па се појавила потреба за неутралним судијама. То је довело до стварања „фудбалског језика”, односно појаве црвених и жутих картона.
Измислио их је Енглез Кен Астон. Инспирацију је добио после збрке настале на утакмици Првенства света 1966. Играли су Енглези и Аргентинци, а судио је Немац. Судија Рудолф Креитлејн је проценио да је капитен Аргентине Ратин претреао с грубостима и руком му показао да напусти терен. Аргентинац га није „разумео” и остао је у игри још неколико минута, све док га судија није дословце испратио са терена.
Астон је инспирацију за увођење жутих и црвених картона добио враћајући се кући са утакмице, док је чекао зелено светло на семафору једне раскрснице.
Астонов изум је саставни део фудбала од 1970. Од првог дана су правоугаоног облика.
Тако је у свим такмичењима на свету осим у Купу Фудбалске асоцијације. У најстаријем такмичењу жути картони су правоугаони, а црвени картони округли.
Округли црвени картон значи исту казну као и правоугаони - играч мора у свлачионицу. Битан је облик који има посебну поруку.
Округао црвени картон је уведен како би играчи и навијачи који не разазнају боје разумели о каквој је казни реч. При том, није новотарија у фудбалу. У употреби је скоро три деценије. Међу првима који су видели округли црвени картон био је капитен Манчестер јунајтеда Рој Кин у утакмици против Сандерленда играној 6. јануара 1996.
Округле црвене картоне користи повремено и Премијер лига. Судије их, ипак, ретко потежу. Проблем је управо облик. Правоугаони картони су прилагођени облику џепа и лако стану у њега, док за округле картоне опрема није прилагођена и неприладни су за ношење. Куп Фудбалске асоцијације је зато јединствена прилика да их публика види.
ЗА ТРОФЕЈ ДВА МИЛИОНА ФУНТИ
Утакмице завршене нерешеним резултатом биће поновљене на терену госта у првом мечу (15-17. јануар)
Финале Купа Фудбалске асоцијације заказано је за 25. мај. Победник ће уз трофеј добити два милиона фунти, а поражени финалиста милион фунти.
Освајач ФА купа играће следеће сезоне у групној фази Лиге Европе.
Ако освајач трофеја преко Премијер лиге избори пласман у Лигу шампиона место у Лиги Европе добиће пети тим у првенству.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.