Почетна / Фудбал / Велика петорка

Такмичење у ком судије показују округли црвени картон

У ФА купу је уведен другачији облик црвеног картона како би и далтонисти разумели о каквој казни је реч
ФОТО: Принсткрин

Куп Фудбалске асоцијације пресудно је утицао да лондонска школа превлада шефилдску. Масовност такмичења покренутог 1870. године омогућило је да Правила игре Фудбалске асоцијације, усвојена у октобру 1863, надјачају правила успостављена 24. октобра 1857. оснивањем ФК Шефилд, првог фудбалског клуба на свету.

Лондонској Фудбалској асосцијацији победу је омогућило и прилагођавање. Од Шефилда је усвојен пропис о забрани игре руком, периодима игре, величина голова, промена страна после сваког гола…

Заједничко правилима које је успоставио ФК Шефилд и Правилима игре Фудбалске асоцијације је изостанак прописа о искључењу играча због грубе игре. Разлог је у томе што није било судија. Појавили су се тек с појавом Купа Фудбалске асоцијације.

С развојем игре развијала су се и овлашћења судија, па су тако временом добили дозволу да са терена удаље играча који је играо превише грубо.

Како је игра освајала свет било је и све више међународних утакмица, па се појавила потреба за неутралним судијама. То је довело до стварања „фудбалског језика”, односно појаве црвених и жутих картона.

Измислио их је Енглез Кен Астон. Инспирацију је добио после збрке настале на утакмици Првенства света 1966. Играли су Енглези и Аргентинци, а судио је Немац. Судија Рудолф Креитлејн је проценио да је капитен Аргентине Ратин претреао с грубостима и руком му показао да напусти терен. Аргентинац га није „разумео” и остао је у игри још неколико минута, све док га судија није дословце испратио са терена.

Астон је инспирацију за увођење жутих и црвених картона добио враћајући се кући са утакмице, док је чекао зелено светло на семафору једне раскрснице.

Астонов изум је саставни део фудбала од 1970. Од првог дана су правоугаоног облика.

Тако је у свим такмичењима на свету осим у Купу Фудбалске асоцијације. У најстаријем такмичењу жути картони су правоугаони, а црвени картони округли.

Округли црвени картон значи исту казну као и правоугаони - играч мора у свлачионицу. Битан је облик који има посебну поруку.

Округао црвени картон је уведен како би играчи и навијачи који не разазнају боје разумели о каквој је казни реч. При том, није новотарија у фудбалу. У употреби је скоро три деценије. Међу првима који су видели округли црвени картон био је капитен Манчестер јунајтеда Рој Кин у утакмици против Сандерленда играној 6. јануара 1996.

Округле црвене картоне користи повремено и Премијер лига. Судије их, ипак, ретко потежу. Проблем је управо облик. Правоугаони картони су прилагођени облику џепа и лако стану у њега, док за округле картоне опрема није прилагођена и неприладни су за ношење. Куп Фудбалске асоцијације је зато јединствена прилика да их публика види.

ЗА ТРОФЕЈ ДВА МИЛИОНА ФУНТИ

Утакмице завршене нерешеним резултатом биће поновљене на терену госта у првом мечу (15-17. јануар)

Финале Купа Фудбалске асоцијације заказано је за 25. мај. Победник ће уз трофеј добити два милиона фунти, а поражени финалиста милион фунти.

Освајач ФА купа играће следеће сезоне у групној фази Лиге Европе.

Ако освајач трофеја преко Премијер лиге избори пласман у Лигу шампиона место у Лиги Европе добиће пети тим у првенству.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.