Тренер Јувентуса Игор Тудор изјавио је да је десет његових играча затражило измену током пораза од Реал Мадрида на Светском клупском првенству, због екстремних временских услова у Мајамију, пренео је данас Би Би Си.
Утакмица осмине финала играна је у уторак на стадиону Хард рок, при температури од 30 степени и влажности ваздуха од 70 одсто. Реал Мадрид је славио резултатом 1:0 голом Гонзала Гарсије, док је Тудор искористио максималних пет дозвољених измена.
- На крају је десет играча тражило да изађе из игре. Исцрпљеност је била невероватна. Ту је тензија саме утакмице која вас исцрпљује, затим ова врућина која заиста погађа, и на крају та влажност, комбинација која потпуно слама играче -рекао је Тудор.
Високе температуре озбиљно су утицале и на остале мечеве такмичења у САД. Тренер Борусије Дортмунд Нико Ковач рекао је да се ознојио као да је изашао из сауне током победе над Мамелодијем у Синсинатију.
Током утакмице Бенфике и Бајерна у Шарлоту температура је достигла 36 степени, док је стратег Челзија Енцо Мареска изјавио да је немогуће организовати нормалне тренинге у Филаделфији због упозорења о екстремној врућини.
Прекид за освежење постаје обавезан када се достигну одређени услови. До сада су примењени у 33 од 56 одиграних мечева.
ФИФА се тренутно ослања на тзв. ВБГТ, индикатор топлотног стреса који комбинује температуру и влажност. Ако ВБГТ пређе 32 степена, паузе су обавезне у оба полувремена.
Међународна унија професионалних фудбалера (ФИФПро) сматра да би паузе требало уводити већ када ВБГТ пређе 28 степени, а мечеви одлагати ако пређе 32 степена.
С обзиром на то да ће САД бити домаћин наредног Светског првенства, стручњаци упозоравају на потребу промене термина одигравања утакмица. Један од водећих специјалиста за утицај екстремних температура на људски организам рекао је за Би Би Си да би Фифа требало да размотри играње финала наредне године у 9 сати ујутру, уколико се слични услови понове.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.