После Чиме Монекеа, Ебуке Изундуа, Семи Оџелеја и Стефана Миљеновића, у црвено-бели део Београда стигло је и прво звучније име на шутерским позицијама, Тајсон Картер.
МВП финала ФИБА Лиге шампиона долази из табора озбиљног претендента АЦБ лиге и свакако да зна шта значи такмичити се на највишем нивоу. Уникаха је тим који, представљен у претходне две године као екипа која игра Лигу шампиона, стилом, квалитетом и паметном кошарком умногоме подсећа на правог евролигаша.
Управо због тога су најбољи појединци тима из Малаге били врло примамљиви бројним припадницима елите, рачунајући и београдске вечите ривала.
Као и за сваког новајлију, поставља се питање шта Картер доноси на црвено-бели сто и колико може да помогне клубу у остваривању изразито високих европских амбиција...
Амерички бек, иако понекад изгледа ситно у поређењу са горостасима са којима дели паркет, висок је 193 центиметра, што га за његову позицију сврстава у групу просечно високих шутера Европе. Има добар осећај за асистенцију, а особине стрелца биле су му нарочито изражене у Уникахи, где је био примарна опција у нападу.
У Лиги шампиона просечно је постизао 12,8 поена, уз 4,3 асистенције по утакмици на задовољавајућим процентима, нарочито кад је шут за три у питању.
За два је био нешто мало слабији и испод просека са 52 одсто успешности. Иако је често врло добро завршавао на обручу ривала, шут са полудистанце му није био јача страна.
Оно где би Црвена звезда могла да побере највише плодова и умногоме профитира јесте могућност креације. Картер би лако могао да постане секундарни организатор игре у било ком тренутку, без обзира на то с ким дели терен. Има одличну контролу лопте, дриблинг и може да направи предност, изнуди преузимање одбране и ротацију, а потом пронађе слободног саиграча и сервира му поене на тацни.
Ипак, није све тако савршено. Далеко да је реч о елитном евролигашком беку, провереном, стабилном и константном. Биће Картер Звездина коцка за ову сезону, која свакако да има потенцијала да падне лицем горе на шест тачкица и буде апсолутни погодак.
Делује свакако да би Картер могао да буде бољитак у односу на Кенана и Недовића, нарочито с обзиром на то да се налази у најбољим годинама и да тек улази у такозвани играчки „прајм”.
Неминовно је да ће Американац у најмању руку ојачати шут за три поена, што и јесте била једна од слабијих тачака екипе с Малог Калемегдана у тренуцима кад се ломила сезона и кад је било најважније.
Свежа крв 27-годишњака, као и простор за напредак у организованом систему Јаниса Сферопулоса, могли би да пробуде најбоље у Картеру и да он, заиста, постане квалитетна евролигашка опција, што би био и предуслов успеха Црвене звезде.
НАЈБОЉИ СРЕДЊОШКОЛСКИ ИГРАЧ МИСИСИПИЈА
Још у раним данима каријере најавио је Тајсон Картер да је реч о изврсном поентеру. Постао је бек Старквил школе у Мисисипију тотална сензација средњошколске кошарке, јер је у најбољој сезони бележио просечно 21,3 поена, уз 5,2 асистенције и 4,4 ухваћене лопте.
Бравуре на оба краја паркета зарадиле су Картеру и награду за најбољег играча у Мисисипију у својој узрасној категорији. Бројни колеџи били су заинтересовани за њега, али он је одлучио да остане у родној држави и игра за Мисисипи Стејт.
ПОСЛЕ НЕУСПЕХА НА ДРАФТУ КРЕНУО ПУТ ЕВРОПЕ
Картер, ипак, није доживео потпуни процват на колеџу, како су му многи предвиђали, а у најбољој сезони просечно је бележио 13,9 поена и 3,1 асистенцију по утакмици. Ипак, упркос великим надањима, Картер није одабран на драфту и остао је без НБА ангажмана.
За разлику од бројних младих Американаца, који не буду једни од 60 пикова, није траћио време у Развојној лиги, покушавајући да завреди краткорочне уговоре у некој од франшиза, већ се одмах отиснуо пут Европе и са 22 године упловио у професионалне воде у Лаврију.
ЕВРОЛИГАШКО ИКУСТВО СА ЗЕНИТОМ
Многи би помислили да Картер тек треба да дебитује у Евролиги у дресу Црвене звезде. Ипак, такви закључци не би били тачни, јер је током сезоне 2021/22, бранећи боје Зенита из Санкт Петерсбурга Картер одиграо четири утакмице у елитном такмичењу за руски тим.
Међутим, није се нарочито прославио кроз та четири меча, просечно остваривши баш скроман учинак од поена, пола скока и 1,3 асистенције по утакмици, за девет минута на терену.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.