Почетна / Тенис / ВТА

Бонд девојка међу судијама

Маријана Вељовић исписала историју, судила сва четири финала грен слем турнира у женској конкуренцији
ФОТО: ЕПА

У свету у којем се тениска светла рефлектора углавном усмеравају на асове са рекетима, једна жена из Србије успела је да се попне до врха. Не по поенима и титулама, већ по нечему што је једнако важно: непристрасност, ауторитет и стручност. Маријана Вељовић постала је синоним за врхунску судијску елеганцију и одлучност.

Рођена 24. јануара 1987. у Крагујевцу, Вељовићева је професионални пут почела скромно, са великим сновима и огромном посвећеношћу, као локални линијски судија. Није ни слутила да ће једног дана седети у судијској столици на финалима највећих тениских турнира на свету. Већ 2008. истакла се као најбоља полазница судијске школе у Београду, потом је корак по корак, без прескакања степеника, градила пут до највишег светског ранга. Упорност, знање и природни осећај за правду довели су је до врха сложене судијске хијерархије – статуса судије са златним беџом, највишег могућег ранга додељује Међународна тениска федерација. Тај статус доноси огромну част, али и одговорност, јер само малобројни из целог света заузимају ову позицију – 19 мушкараца и 10 жена.

Успон је био постепен, али сигуран. После бројних ИТФ и Челинџер турнира, убрзо је почела да суди мечеве на АТП и ВТА туру. Тениски свет постао је свестан присуства Шумадинке 2015, али прави пробој догодио се на Отвореном првенству Аустралије 2020. у мечу између Серене Вилијамс и Ванг Ћанг, кад је чврст став Српкиње у ситуацији са Американком изазвао огромну пажњу. Упркос притиску, Маријана је остала смирена, принципијелна и професионална, што јој је донело поштовање и од играча и од публике. Осим тога, на истом турниру пажњу јавности скренула је и у четвртфиналном мечу између Роџера Федерера и Тениса Сандгрена, у којем је Швајцарац добио опомену због псовке. Иако је Федерер легенда спорта, Маријана није поклекла пред његовим ауторитетом, показала је хладну главу и чврстину која се од врхунског судије и очекује. Многи су тад рекли да је она победница меча.

Маријана Вељовић може се похвалити импресивним низом великих дуела које је судила на најпрестижнијим светским турнирима. У Мелбурну 2018. била је задужена за женско финале између Каролине Возњацки и Симоне Халеп. На Вимблдону 2019. судила је финале поменуте Румунке и Серене Вилијамс, две године касније била је арбитар у полуфиналном окршају Ешли Барти и Анђелик Кербер. На Отвореном првенству Америке 2021. такође је имала кључну улогу кад је судила финале између две младе тенисерке – Еме Радукану и Лејле Фернандез. Годину дана касније делила је правду у женском финалу Отвореног првенства Аустралије између Ешли Барти и Данијеле Колинс.

Маријанино присуство било је значајно и у тимским такмичењима. У Фед купу, данас познатом као Били Џин Кинг куп, 2019. била је ангажована као судија у финалном мечу, док је у Дејвис купу 2018. обављала дужност главног судије на сусрету између Марина Чилића и Жо-Вилфрида Цонге. Осим тога, на Ролан Гаросу 2025. добила је прилику да суди у женском финалу између Арине Сабаленке и Коко Гоф, а такође и на Вимблдону у полуфиналном мечу Карлоса Алкараса и Тејлора Фрица.

На основу тих достигнућа, Маријана Вељовић је исписала историју као једна од ретких особа која је судила финала сва четири грен слем турнира у женској конкуренцији, чиме се сврстала међу апсолутну елиту светског тениса, без рекета у руци, али са ауторитетом који се не оспорава.

Крагујевчанка се често истиче и по свом стилу – беспрекорној униформи, зализаној фризури и самоувереном држању које постаје заштитни знак њеног појављивања на терену. Многи је називају „Бонд девојком међу судијама“ због препознатљиве елеганције и мирноће чак и у најнапетијим тренуцима.

Маријана Вељовић представља изванредан пример како дисциплинован рад, сталан развој и храброст, судити фер без компромиса, могу довести до врха. Пут од локалне полазнице до златног беџа не само да инспирише жене у спорту, већ потврђује да ако сте најбољи – добићете прилику, без обзира на пол.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.