Почетна / Фудбал / Широм планете

ФИФА под притиском због климатских промена, летњи термини СП постају све опаснији

Свака промена термина ствара конфликт са европским фудбалским лигама, јер би значила прекид домаћих првенстава и Лиге шампиона
ФОТО: ЕПА

Недавно завршено Светско клупско првенство у фудбалу, које је одржано у Сједињеним Америчким Државама, донело је озбиљно суочавање са екстремним врућинама, што је упозорење на што фудбалери и навијачи могу очекивати следећег лета, када САД, Мексико и Канада буду домаћини Светског првенства.

Климатски стручњаци упозоравају да организовање великих фудбалских такмичења током летњих месеци на северној хемисфери постаје све опасније по здравље играча и гледалаца. Због тога се све чешће помиње могућност померања термина турнира на зимске месеце или у хладније крајеве.

- Како деценија одмиче, ризици ће бити све већи, осим ако се не предузму драстичне мере, попут играња током зиме или у хладнијим географским ширинама - упозорио је професор Пирс Форстер са Универзитета у Лидсу.

Летњи термини за Светско првенство традиција су још од 1930. године, али се од тада просечна глобална температура током јуна, јула и августа повећала за 1,05 степени Целзијуса, док су лета у Европи постала топлија за чак 1,81 степен, показују подаци америчке Националне управе за океане и атмосферу (НОАА).

Упркос прилагођеним мерама ФИФА укључујући додатне паузе за освежење, већу доступност воде и вентилаторе поред клупа, неки играчи, попут Енца Фернандеса из Челсија, жалили су се да су се осећали малаксало и дезоријентисано због високих температура, апелујући на ФИФА да избегне дневне термине на Мундијалу 2026.

Синдикат професионалних фудбалера (ФИФПРО) упозорио је да је шест од 16 градова домаћина следеће године у зони "екстремног ризика" од топлотног стреса.

Председник ФИФА Ђани Инфантино, поручио је да ће дневне утакмице 2026. године бити одржане само на стадионима који имају кровну конструкцију и климатизацију.

Још већи изазови могу се очекивати 2030. године, када ће домаћини бити Шпанија, Португалија и Мароко, земље које су овог лета већ бележиле температуре изнад 40 степени. Упркос томе, ФИФА је у званичној процени кандидатуре навела да временски услови вероватно неће утицати на здравље учесника.

Ипак, стручњаци упозоравају да су физички напори током утакмица на директном сунцу потенцијално опасни.

- У таквим условима долази до хипертермије, повећања телесне температуре, што може довести до грчева, исцрпљености, па и топлотног удара - изјавио је професор Жилијен Периар са Универзитета у Канбери.

За разлику од других спортова, фудбал ретко користи јутарње термине, јер су сатнице често усклађене са европском телевизијском публиком. А како број учесника расте са 32 на 48 тимова од 2026, биће још теже избећи утакмице по дневној врућини.

Једино претходно померање термина било је 2022. у Катару, када је турнир одигран у новембру и децембру како би се избегла летња жега. Сличан потез очекује се и за Мундијал 2034. у Саудијској Арабији.

Међутим, свака промена термина ствара конфликт са европским фудбалским лигама, јер би значила прекид домаћих првенстава и Лиге шампиона.

Климатске промене већ данас имају 28 одсто већи утицај на спортисте и рекреативце у односу на деведесете, упозорио је професор Оли Џеј са Универзитета у Сиднеју.

- Ово је симбол нечег много већег. Не ради се само о ризику и непријатности за играче и навијаче, већ о фундаменталној претњи начину живота који познајемо - закључио је професор Мајкл Мен са Универзитета у Пенсилванији.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.