Недавно завршено Светско клупско првенство у фудбалу, које је одржано у Сједињеним Америчким Државама, донело је озбиљно суочавање са екстремним врућинама, што је упозорење на што фудбалери и навијачи могу очекивати следећег лета, када САД, Мексико и Канада буду домаћини Светског првенства.
Климатски стручњаци упозоравају да организовање великих фудбалских такмичења током летњих месеци на северној хемисфери постаје све опасније по здравље играча и гледалаца. Због тога се све чешће помиње могућност померања термина турнира на зимске месеце или у хладније крајеве.
- Како деценија одмиче, ризици ће бити све већи, осим ако се не предузму драстичне мере, попут играња током зиме или у хладнијим географским ширинама - упозорио је професор Пирс Форстер са Универзитета у Лидсу.
Летњи термини за Светско првенство традиција су још од 1930. године, али се од тада просечна глобална температура током јуна, јула и августа повећала за 1,05 степени Целзијуса, док су лета у Европи постала топлија за чак 1,81 степен, показују подаци америчке Националне управе за океане и атмосферу (НОАА).
Упркос прилагођеним мерама ФИФА укључујући додатне паузе за освежење, већу доступност воде и вентилаторе поред клупа, неки играчи, попут Енца Фернандеса из Челсија, жалили су се да су се осећали малаксало и дезоријентисано због високих температура, апелујући на ФИФА да избегне дневне термине на Мундијалу 2026.
Синдикат професионалних фудбалера (ФИФПРО) упозорио је да је шест од 16 градова домаћина следеће године у зони "екстремног ризика" од топлотног стреса.
Председник ФИФА Ђани Инфантино, поручио је да ће дневне утакмице 2026. године бити одржане само на стадионима који имају кровну конструкцију и климатизацију.
Још већи изазови могу се очекивати 2030. године, када ће домаћини бити Шпанија, Португалија и Мароко, земље које су овог лета већ бележиле температуре изнад 40 степени. Упркос томе, ФИФА је у званичној процени кандидатуре навела да временски услови вероватно неће утицати на здравље учесника.
Ипак, стручњаци упозоравају да су физички напори током утакмица на директном сунцу потенцијално опасни.
- У таквим условима долази до хипертермије, повећања телесне температуре, што може довести до грчева, исцрпљености, па и топлотног удара - изјавио је професор Жилијен Периар са Универзитета у Канбери.
За разлику од других спортова, фудбал ретко користи јутарње термине, јер су сатнице често усклађене са европском телевизијском публиком. А како број учесника расте са 32 на 48 тимова од 2026, биће још теже избећи утакмице по дневној врућини.
Једино претходно померање термина било је 2022. у Катару, када је турнир одигран у новембру и децембру како би се избегла летња жега. Сличан потез очекује се и за Мундијал 2034. у Саудијској Арабији.
Међутим, свака промена термина ствара конфликт са европским фудбалским лигама, јер би значила прекид домаћих првенстава и Лиге шампиона.
Климатске промене већ данас имају 28 одсто већи утицај на спортисте и рекреативце у односу на деведесете, упозорио је професор Оли Џеј са Универзитета у Сиднеју.
- Ово је симбол нечег много већег. Не ради се само о ризику и непријатности за играче и навијаче, већ о фундаменталној претњи начину живота који познајемо - закључио је професор Мајкл Мен са Универзитета у Пенсилванији.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.