Почетна / Фудбал / Супер лига

НЕБОЈША УШКЕ ВУЧИЋЕВИЋ - Живот за један потез

Небојша Ушке Вучићевић (1962-2022) био је фудбалер који је нервирао тренере и одушевљавао навијаче
ФОТО: Архива Журнала

Небојша Вучићевић је напустио свет онако како је живео. С фудбалом и за фудбал. Ушкетово срце је стало уз оно за шта је куцало. С лоптом на Дорћолу.

Србија, Београд и фудбал остали су без једног од последњих представника игре која је нервирала тренере и одушевљавала навијаче. Није правио разлику између „малог“ и „великог“ фудбала. Свака сцена је била велика. Од улица Дорћола и турнира у Основној школи „Пера Поповић Ага“ (данас „Михајло Петровић Алас“), друголигашких терена, европских купова или Америке, играо је играјући се фудбала одбијајући да се уклопи у тактичке шаблоне зарад једног потеза о коме ће публика причати после утакмице.

Да би крочио на зелени терен са 14 година је прешао са десне на леву обалу Дунава. „Уписао“ се у Палилулац из Крњаче. Задржао се само месец дана. „Ловци на таленте“ ОФК Београда су брзо приметили несвакидашњи таленат момчића ковџаве косе и само месец дана касније Вучићевић је постао „романтичар“. Била је то храбра одлука. Они који боље познају прилике у тадашњем Београду знају шта је значила одлука момка са Дорћола да дође на Стару Карабурму.

Ушке је лако разбио стереотипе. Брзо је напредовао и за ОФК Београд дебитовао већ са 18 година, 1. августа 1980. голом у победи плаво-белих против Вележа (3:1).

ОФК Београд је испадао из Прве лиге и враћао се, а Ушке се борио са нетрпељивим тренерима. Тражили су да занемари романтику и игра по тактичким шемама. Имао је и јаку конкуренцију. На левом крилу су се смењивали ветеран Илија Петковић и његов наследник Митар Мркела. Ушке је био тек трећи у реду. Наиграо се тек у последњој сезони, кад је Петковић окачио копачке о клин, а Мркела прешао 1983. у Црвену звезду.

Посрнуће и пад Романтичара из елитног ранга за Црвену звезду и Партизан је било оправдање да занемаре џентлментски споразум и не узимају играче плаво-белих. У пролеће 1984. на врата дома Вучићевића су закуцали представници Партизана. Позвали су га у Хумску. 

Ушке није крио да је навијач Црвене звезде и да се нада да би једном могао да заигра у црвено-белом дресу. Лако је разумео објашњење да га Црвена звезда неће звати док је Мркела на левом крилу и да га у Партизану у свлачионици чекају Манце, Јешић, Омеровић, Варга, Радановић, Ђелмаш, Стевановић, Смајић, Радовић, Ројевић, Каличанин, Клинчарски...

За Партизан је дебитовао 19. августа 1964. у Хумској, у победи против загребачког Динама (2:0). Голове су постигли Јешић и Варга, а Вучићевић заиграо „с клупе“.

Остао је у Партизану пет година и постао љубимац навијача. У књизи „Све Партизанове звезде“ Ушкету је поред Бобека, Милутиновића, Вукотића и других црно-белих асова посвећено највоше страна. Био је члан тима који је освојио две титуле првака Југославије (1985/86, 1986/87), мада је на њих морао да чека одлуку Суда управног рада. То с биле оне „чувене“ „Шајберове године“.

Од Партизана се растао освајањем Купа Југославије 1988/89. великом победом у финалу против Вележа резултатом 6:1. Ушке је постигао прва два гола.

Кад је дошло време да крене преко границе, Вучићевић је изабрао Француску и Мец. Одиграо је једну сезону и рекао „оревуар“. Францизи нису разумели његов фудбал, а ни он није разумео њих.

Одласком из Меца почеле су године непрстаних сеоба. Нигде га није држало место. Провео је пола сезоне у шпанској Саламанки, вратио се на кратко у ОФК Београд, па отишао у корејски Даеву, „свратио“ до Кипра где је играо за Пафос. Последње године каријере је провео у Младости из Умчара, мариборском Железничару, Мури и Коротану, а завршио је онако како је и почео, играјући мали фудбал, али у далекој Америци, у Канзас ситију. На позив Владислава Блекија Богићевића отишао је да Амере учи „сокеру“.

Брзо му је и Америка досадила. Недостајали су му Београд, Дорћол и друштво из краја. Тренерску каријеру је почео 2001. управо на Дорћолу. Кофер му је увек био спреман, често се селио, али се увек враћао у свој крај. За Ушкета свет је био на Дорћолу.

Голац: Непредвидљив с лоптом

Иван Голац био је тренер Небојши Вучићевићу у Партизану.

- Ушке је био технички најдоминантнији играч у тиму. Нисмо хтели да га спутавамо тактичким обавезама, али никада их није ни занемаривао. Био је врло дисциплинован у игри, а непредвидљив с лоптом. Финале купа против Вележа вероватно је најбоља утакмица коју је одиграо - рекао је Голац.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.