Почетна / Тенис / АТП

ЗА ЖУРНАЛ ГОВОРИ - Миомир Кецмановић: Волео бих - Алкарас и ја као Рафа и Новак

Млади српски ас после сјајних резултата у Индијан Велсу и Мајамију открива како је стигао пред врата светске елите
ФОТО: М. Бабић

Миомир Кецмановић против Карлоса Алкараса. Четвртфинале мастерса у Мајамију пре десетак дана. По општем мишљењу, један од најбољих мечева ове године. Ако не и најбољи

Креативност, борбеност, таленат, комплетност игре, све то било је на обе стране мреже. Оно што су пружили шпански и српски млади тенисер, то је прави рецепт за будућност. Тако ће тенис изгледати једног дана.

Оно што је Кецмановић те вечери на Флориди показао неко би можда прогласио за случајност, за пет минута среће. Али није тако. Само две недеље раније, Миша је заблистао и у Индијан Велсу. И тамо је победио једног припадника прве десеторке, и тамо га је зауставио тек тенисер који је освојио шампионски пехар.

Међутим, нису то једини Мишини успеси у 2022. На Аустралијском опену је први пут био учесник осмине финала неког грен слема, потом је у Јужној Америци одиграо два четвртфинала.

БОЉИ ОД ЦИЦИПАСА

Кецмановић је трећи тенисер у историји који је одбранио титулу на Оранж боулу, једном од најпрестижнијих јуниорских турнира. Само су Харолд Соломон и Били Мартин то пре њга успели. У финалу 2016. савладао је Стефаноса Циципаса, док је годину дана касније био бољи од Кинеза Вуа. Једино грен слем финале у овој конкуренцији је одиграо на Ју-Ес опену али је од њега био бољи Феликс Оже-Алијасим.

Уједно, он је трећи тенисер у историји који је у истој години освојио два узастопна велика америчка јуниорска турнира, Еди Хер и Оранж Боул, после Ендија Родика и Доминика Тима.

ДВЕ СЈАЈНЕ СЕРИЈЕ

До четвртфинала оба америчка мастерса, Кецмановић је забележио неколико веома звучних победа. У Индијан Велсу је елиминисао Марина Чилића, бившег шампиона Ју-Ес опена, а потом Матеа Беретинија, финалисту Вимблдона и шестог на свету.

У Мајамију су на ред дошли реванши Феликсу Ожеу-Алијасиму, деветом на свету, за пораз у финалу јуниорског Ју-Ес опена, па Тејлору Фрицу, шампиону из Индијан Велса, само десетак дана раније.

Кецмановић је већ дошао кући, припремаће се за Србија опен. Свестан да је на америчкој турнеји себи широм отворио врата светског врха и решен да то искористи. У интервјуу “Журналу” открио је своје планове.

Одиграли сте два четвртфинала на два узастопна мастерса, какав је осећај? Чему највише дугујете за овај нагли напредак од почетка 2022?

- Задовољан сам и срећан – каже Кецмановић. - Пун самопоуздања сам се вратио кући после два месеца такмичења на два континента. Прво на шљаци у Јужној Америци, затим на бетону мастерса 1.000 у САД. И себи сам доказао да имам игру за велике резултате и да само треба да наставим са радом који ме је и довео до победа над топ играчима и до овог напретка. Рад је кључ свега, као и вера у себе, без тога ма колико био талентован не може се напред, јер сви су ту са истим циљем. Искорак направи само онај који је максимално посвећен и предан томе што је себи поставио као задатак. 

И у Индијан Велсу и у Мајамију изгубили сте од тенисера који су потом освојили титуле, од Тејлора Фрица и Карлоса Алкараса. Колико вам то значи?

- Значи пуно, значи нову мотивацију и велико самопоуздање које је увек кључ успеха. Без обзира где си на листи и који резултат имаш иза себе, мотивације и самопоуздања никад доста. То је само још једна потврда да сам на добром путу, да је овај резултат вредан и говори да треба да наставим са радом и да ће будућност донети и мени место које су заслужено узели моји противници из четвртфинала.

У Мајамију сте се реванширали Фрицу за пораз из Индијан Велса. Како сте за две недеље нашли решење за његову игру?

 - Порази су најбоља лекција, из њих научиш све и нађеш решења за следећи изазов. Имао сам своје шансе и могао сам до победе над Фрицом у Индијан Велсу, али у финишу меча нисам остао на нивоу на коме сам био у прва два сета. Из свега тога сам извукао поуке, са мојим тимом направио анализу игре и нашао модус како до победе у нашем следећем сусрету који се догодио одмах у Мајамију.

Шта мислите о могућностима Алкараса, може ли да буде број 1?

- Млад је, експлозиван, моћан и заиста играч будућности. Пун је самопоуздања и, што би се рекло, вреле крви која живи за тријумф. У овој сезони има само два пораза, освојио је мастерс у Мајамију, серију 500 у Рио де Жанеиру, са 18 година већ је 11. на свету, игра добар тенис и ако овако настави сигурно ће обележити будућност.

Да ли је онај фантастичан меч са њим почетак наставка српско-шпанског ривалстве Ђоковић – Надал?

- Волео бих да јесте и била би нам велика част, јер ривалство и мечеви Новака и Надала су једна од најлепших прича у историји тениса. Сваки њихов меч је за анале и о сваком њиховом мечу ће се заувек причати. Досегнути тако нешто, бар једним делом била би велика привилегија и потврда нашег квалитета. Верујем да ми то можемо и желим да нам будућност донесе тај моменат, јер из великог ривалства се рађају најбоље спортске приче.

Водили сте са 5:3 у тај-брејку трећег сета против Алкараса. Шта се десило?

- Тениски речено, рука се скратила, стао сервис. Нисам остао у поену и у тренутку, већ сам постао свестан да сам на два поена од полуфинала и победе и то ме је избацило из ритма, а мој противник је одиграо фантастично. Још једна лекција за будућност.

У чему сте највише напредовали у ових неколико месеци 2022?

- У свим елементима игре, највише на физичкој спремности и у приступу мечевима. Више верујем у себе, не предајем се који год резултат да је на семафору и не зазирем од противиника. Само идем даље и градим своју игру. То је прави пут за успех и добар резултат, вера у себе и велики рад, то је оно што доноси жељени резултат.

Импресионирали сте брзином. Са ким радите, крећете се фантастично?

- Радим са мојим тимом који чине кондициони тренер Урош Стојчов и физиотарапеут Аргентинац Мартин Гони који је радио и са Дел Потром. У Индијан Велсу уз мене је био и наш Милош Јелисавчић. Рад са свима њима ми је донео потпуно освежење, постао сам други играч. Никад нисам био бржи и експлозивнији. Изузетно сам задовољан нашом сарадњом и радујем се наставку.

Који су сада ваши највећи адути у игри?

- Сервис, брзина, позиција да игром коју сада имам уједно имам и више опција код реализације поена, разноврсност. Нисам само играч са основне линије, нисам шаблонски играч, имам ту неку нову шареноликост која доноси жељени резултат. Наставићу да радим на томе. 

Шта очекујете од сезоне на шљаци? Можете ли да наставите у истом темпу?

- Очекујем добре мечеве и наставак добрих резултата. Са шљаком сам се већ сусрео ове сезоне, на турнеји у Јужној Америци где сам одиграо три турнира, од тога на два изгубио тесно од Серундола који је после мене на оба такмичења изгубио такође тесно од Шварцмана, а сада је стигао и до полуфинала у Мајамију. То ми је исто потврда да и на шљаци могу да се надам добром резултату. Уколико будем на нивоу како игром, мотивацијом, тако и кондицијом која је јако важна и у великој мери пресудна на шљаци.

Које ћете турнире играти до Ролан Гароса?

- Одлучио сам се да турнеју на шљаци почнем из Београда. После планирам да одиграм Минхен, мастерсе у Мадриду и Риму и на крају Ролан Гарос.

Када очекујете улазак у првих 30, кад у 20, а кад у 10?

- Никада на себе не стављам притисак и не намећем себи да морам да у неком временском року досегнем неки одређен ранг, резултат. Себи увек само намећем то да морам константно да радим и напредујем на том пољу, а ако сам био вреднији и ако ми то доноси на терену растерећеност самим тим ћу доћи и до великих резултата и места на АТП листи. Као и сваком играчу тако је и мени циљ да једног дана будем најбољи на свету. Да ли ће и када то доћи видећемо, важно је само да увек будем посвећен позиву који сам изабрао и ако сам рођен за велика дела она ће и доћи кад тад, као што је дошло и прво место на јуниорској ранг листи. То је нешто што ће ми заувек значити много и увек бити мотивација да могу боље и више.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.