Вождовац и Нови Пазар сутра отвориће 17. сезону од осамостаљења Србије. Некад би била вест достојна порођајног узбуђења родитеља и блиског им окружења, данас само дневне информације.
Разлози су бројни и непробојни, ускогрудни и неретко опскурни.
Отуд све малобројнији љубитељи овдашњег фудбала прижељкују барем за гол и асистенцију – а, тек за мајсторију - квалитетније лоптање од прошлосезонског; док све безгласнији стручњаци од рапидно опадајућег угледа увијено процењују екипне и индивидуалне квалитете и, као по команди, громко најављују допадљиво и забавно такмичење.
Не и Милорад Косановић, тренер од заната ванреднога.
Елем, разочаран овофудбалском збиљом себи својствено некуртоазно и уједљиво отворено прича у новинарско перо, не као већма колега у одабраном друштву кад се човек склања у пиће, назубљено открива овосезонска очекивања и (не)занимљив маратон Црвене звезде у одбрани оба домаћа трофеја.
- Звезда је колико данас првак државе, преостали немају шта да траже – ауторитативно тврди чувени Чика Миша.- Најизбалансиранији тим има у поређењу с конкурентима, моћнију логистику. Зато и не можемо да очекујемо висок квалитет лигашког фудбала. С друге стране, интересантност гледања би могли да увећају Партизанов тим на нижем нивоу од прошлогодишњег и на то реакција Чукаричког. Војводина је као нешто порадила на јачању клуба и екипе, али неубедљиво... мени. Остали су подједнако слаби, бориће се за преостала места. А, ови што су ушли у лигу и они што су у минулој сезони једва остали – за останак у елитном рангу.
Косановићевом ставу у прилог никад краћа пауза између сезона, четворонедељне инстант припреме, квантитативно оптерећени тимови и преполовљени омладински прерано преведени у сениорски фудбал и осека врсних странаца у оволетњем прелазном року.
- Све је збрзано, да. Али, ако знате да радите, много тога може да се предупреди и превазиђе. Изузев тропске врелине чак и у ноћним утакмицама потрошња играча је енормна, да не кажем – ужасна! Сматрам да горепоменуто неће капитално утицати на ово о чему причамо, можда хоће у клубовима без ваљано одрађених припрема и пренесених навика играча из слабије рангираних лига. Што се досад малопридошлих странаца тиче, мислим да су неимање новца и времена за озбиљно праћење учинили своје. И, паметније је што су стали...
И, зашишта као тек активирана „крагујевка”!
- Ово што је куповано у последње две-три године је страшно, најблаже речено. Паре бачене низашта... језиво, збиља. Тек лакрдија с „бонусима”?! Пропаст, у најави! Само фудбалске аналфабете и трговци децом могу да заговарају статус стартера у првом тиму на основу младих година, искључиво. Играчку неусавршеност најчешће скупо плате у иностраном клубу, трају колико и уговор. Потом врате у Србију, не могу да играју негде друго.
Дубок уздах и жал за младошћу...
- Своједобно су младу и омладинску репрезентацију с клупе водили Миљанић, Ивић, Топлак, Ненковић... а, ко данас? „Но нејм”, тренери! Нико са озбиљном биографијом, тренерском. Зато смо и неславно прошли у квалификацијама, омладинци на жуте картоне отишли на европско првенство и били последњи у групи. Сви би дакле хтели одмах да воде Звезду, Партизан или репрезентацију. Тако не иде, у уређеним земљама – не може.
И пикантна опаска, уз чујно чуђење:
- Ко бригу води о селекцијама у ФС Србије? Лазетић, је л` тако? Како побогу директор, а без иједне релевантне струковне референце!? Ето, не знам и на коју фору је Крстајић постао селектор Бугарске!? Знате ли ви, можда? Ја, не... и, с оволико година ха, ха...
Бајаги подсећање на већ од употребе изанђалу матрицу: тренере у несређене клубове и савезе доводе људи, а не резултати, није допринело расветљавању кадровске загонетке већ само убрзало крај најаве нове сезоне из неутралног угла – тренера многих тренера.
СУЂЕЊЕ БИЋЕ БОЉЕ, МАЛО...
Помак у суђењу очекује, додуше, присилан.
- УЕФА је стисла национални савез и назире се бољитак, не и кад су у питању утакмице Звезде и Партизана. Преостали, како који... Постојеће стање биће све док не будемо приватизовали клубове, дакле, кад се буде знао титулар многи, као досад, неће моћи да се играју с људима. Чукарички и Вождовац су егзактан пример, сликовито речено: светло у тунелу. Причам о томе већ десетак година, улудо разумљиво. Иако сам свестан велике моћи опонената и неимања слуха за отупљење утицаја мрачних типова у српском фудбалу.
ЧЕТВОРОДНЕВНО ИГРАЊЕ НИЈЕ ПРОБЛЕМ
Благонаклоно гледа на најчешће четвородневно трајање кола, од петка до понедељка.
- Мода са Запада, економски и маркетиншки оправдана. Не смета, ако је добар распоред.
Квалитет, ваљда?
- Подразумева се, као и пуни стадиони, стопостотно трошење играча, чисте утакмице... Нама је то потребно, а четири дана домаћег фудбала нису проблем.








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.