Почетна / Фудбал / Широм планете

Годишњи приходи од спортских путовања премашили два трилиона долара

Спортска путовања су најбрже растући сегмент туристичке индустрије
ФОТО: ЕПА / К.П. Тесон

ЗА ЖУРНАЛ ПИШЕ: Дејан Глушчевић

Спорт се најчешће повезује са игром. Кроз векове људска цивилизација спорт посматра као забаву, такмичење, игру, чак и као „битку” у којој ће се победити или изгубити. Учесници могу бити активни или пасивни као посматрачи и подршка. Спорт представља нагон, страст, емоције, мотив, стрес али и васпитање, едукацију, изградњу карактера или делатност (организација спортских догађаја или производња спортске опреме).

Спорт у себи има све облике такмичења: са собом, са партнером, противником, временом, простором… Спорт представља важан елемент живота људи и друштвене заједнице и као такав је саставни део живота људи без обзира да ли се говори о историјски прошлим временима или садашњици, мењајући се кроз векове у разним појавним облицима и формама.

Постоје разне дефиниције спорта у зависности од типа и врсте, такмичења или рекреације, односно вежбања, социјалне функције или бизниса.

Европска комисија је у документу „The EU & Sport Matching Expetations” 2005. године представила податак да се 60 одсто грађана Европске Уније (око 271 милиона становника) бави спортом, вежбањем или неком активношћу која се може сматрати спортом. У 700.000 спортских клубова Европе се такмичи преко 70 милиона спортиста. Поред спортиста постоји и 10 милиона волонтера који помажу у организацији такмичења. ЕУ комисија констатује да спорт чини 3,7 одсто (око 400 милијарди евра) бруто националног производа земаља Европске уније и упошљава 5,4 одсто радне снаге (European Commissions White Papers on Sport, 2006).

ИГРАЧ, ТРЕНЕР, МЕНАЏЕР У СПОРТУ

Дејан Глушчевић (55) рођен је у Пријепољу, три деценије у браку, отац троје деце.

У фудбалу је прошао све селекције као играч, затим и као тренер. Упоредо са каријером радио је на стручном усавршавању и едукацији, магистрирао је спортски менаџмент на Факултету за спорт у Београду.

Један од ретких тренера са искуством у тренирању деце, јуниора и сениора, женских и мушких екипа, клубова и асоцијација и мастером из спортског менаџмента.

ИГРАЧКА КАРИЈЕРА: Полимље, ОФК Звездара, Црвена звезда, Земун, Чукарички, Раднички (Нови Београд) , Продефтики (Грчка), Пролетер, Бандунг Раја (Индонезија), Пелита Јаја (Индонезија), Тањонг

Пагар јунајтед (Сингапур), Импакт Монтреал, Норт Јорк Астрос (Канада).

ТРЕНЕРСКА КАРИЈЕРА: Армур Хајтс (Торонто), Норт Јорк Астрос (Канада), главни тренер у Националном тренинг центру Онтарија, женске репрезентације Србије и Црне Горе, омладинаци Црвене звезде, репрезентације Сингапура (У19),Доњи Срем, репрезентација Црне Горе, репрезентације Вануатуа (У20), Земуна, Рад.

Светска здравствена организација у документу „Health and Development Through Physical Activity and Sport”, напомиње да се здравље и благостање човека унапређујe спортом и физичким активностима. Генерална скупштина Уједињених нација 2000. године у документу „Миленијумска декларација” спорт означава као један од најважнијих фактора „унапређењa мира и међуљудског разумевања”.

Спорт није више само игра, забава или рекреација већ постаје значајна грана друштва било да је реч о економији или чак политици. Пример може бити изградња спортских објеката или производња реквизита и опреме, медијска изложеност и конзумација спортског садржаја који су постали значајни сектори националне и глобалне економије. Атрактивност и профитабилност инвестирања у такве привредне пројекте тесно је повезана с масовношћу спорта, коју показује број активних спортиста и величина заинтересоване публике. Ту је и продуктивност спорта изражена у броју и квалитету такмичења, оствареним спортским резултатима, имиџу и броју популарних елитних такмичара. На крају, имамо оптимистичке процене економских стручњака и инвеститора у погледу степена сигурности улагања и вероватноће остваривања знатног профита.

Популарност спорта, клубова и појединих спортиста, као и учествовање на великим такмичењима, допринело је појави и развоју новог облика финансијског ангажовања великих фирми – спонзорства и комерцијална партнерства, које постају значајан извор прихода спортских организација. Приход од спонзорства и реклама за поједине спортисте, клубове или савезе је три пута већи од осталих прихода. Стога, није редак случај да велике фирме повећањем спонзорског улога „купе” спортисту или спортски клуб од конкурентске фирме (на пример уговором о дугогодишњој сарадњи).

Тренд промена у савременом спорту подигао је ниво аспирација и мотив све већег броја привредника и политичара који су у спорту све више присутни, јер виде погодно средство за остваривање циљева који су по својој природи изван спорта и апсолутно страни аутентичним спортским актерима. Из спортске перспективе, промене које у савременом спорту настају са све већом комерцијализацијом и глобализацијом, и на њој заснованом професионализацијом, нису ограничене и једнозначне. Чињеница је да су „изворни спорт” и аутентична спортска продукција јединствена социокултурна и психо-социјална појава.

Према Прајсвотерхаускуперсу (PricewaterhouseCoopers-PwC, 2011) спортска индустрија широм света је вредела 114 милијарди америчких долара у 2010. години. До краја 2015. године вредност индустрије спорта достигла је 145,3 милијарде долара:

• 45,3 милијарди долара прихода од спонзорстава (31,2 одсто индустрије)

• 44,7 милијарди долара у продаји карата (30,8 одсто);

• 35,2 милијарде долара од ТВ права (24,2 одсто);

• 20,1 милијарда долара од мерчендајсинга (13,8 одсто).

По регионима:

• 60,8 милијарди долара у Северној Америци (41,8 одсто глобалне спортске индустрије)

• 49,5 милијарди долара у Европи, Блиском истоку и Африци (34,1 одсто);

• 27,6 милијарди долара у Азији и Пацифику (19 одсто); и

• 7,4 милијарде долара у Јужној Америци (5,1 одсто).

Распрострањен и растући, спорт храни и друге индустрије, као што је туризам, који је најважнија индустрија широм света, са годишњим приходима већим од 2 трилиона долара (Ibis World, 2018).

Путовања која се обављају у сврху спорта или физичке активности су постала најбрже растући сегмент туристичке индустрије. У Канади је спортски туризам премашио 6,5 милијарди канадских долара, са 13 одсто раста (Canadian Sport Tourism Alliance, 2017).

СПОРТСКА ТУРИСТИЧКА ИСКУШЕЊА У 2022.

Набројаћемо само нека од изазовних спортских путовања у 2022. години.

Иза нас су финале Лиге шампиона у Паризу, Ролан Гарос, Вимблдон, а до краја године очекују нас Европско првенство кошаркаша у Прагу и Берлину, Мондијал у Катару...

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.