За Журнал пише: Дејан Глушчевић
По подацима веб сајта World Stadiums у Азији постоје 1.629 стадиона намењени спорту и фудбалу. Највећи број стадиона има Јужна Кореја: 421, а затим Кина 228, Јапан 169, Индија 168 и Индонезија 112. Интересантно је да две мале земље Хонг Конг и Сингапур имају велики број стадиона у односу на величину. Хонг Конг 15, а Сингапур 18.
Сајмон Чедвик то назива „Азијанизација” – по њему Фудбал 3.0 је нови тренд изградње модерне инфраструктуре – стадиона на којима ће играти највећи светски и фудбалски догађаји (Simon Chadwick, China and Qatar Diplomacy). У изградњи стадиона у Катару за светско првенство су учествовали China Railway Construction Corporation (CRCC) па је Чедвик то назвао и „стадионском дипломатијом” (Кина је поклонила Габону стадион за будући Куп Африке). Економска размена између Кине и Катара је на нивоу од 5,9 милијарди УСД. Направљени су разни билатерални споразуми, пре свега они који се односе на нафту и гас и петрохемијску индустрију.
У Кини, највећи, по капацитету су Гуандонг Олимпијски стадион, изграђен 2001 године, са 80.012 седећих места и Национални Олимпијски стадион у Пекингу, популарно „Птичије гнездо” – 80.000 седећих места, изграђен 2008 године. Највећи део стадиона користе фудбалски клубови, док неки стадиони имају и мултифункционалност – користе се за велике догађаје, спортске манифестације, атлетику итд. Раст посете на стадионима у Кини је 10 одсто и достигао просечан ниво од 22.564 гледалаца
У Аустралији постоји врло снажна маркетинг политика када је реч о стадионима. Готово сви су продали права на име. Тако да стадиони носе име главног спонзора. То се и види по интернационалним именима стадиона. Санкорп стадион (енг. Suncorp stadium) је један од најстаријих фудбалски стадион у Аустралији. Има и оригинални назив Бризбејн стадион или Ланг парк, а на њему игра ФК Бризбејн Роар (енг. FC Brisbane Roar). Стадион у Њукастлу је од свог настанка мењао имена спонзора: Marathon stadium, Energy Australia, Ausgrid stadium, Hunter stadium, а од 2016. године носи назив McDonalds Jones stadium. Стадион у Перту је заправо стадион фудбалске репрезентације Аустралије који је од 1910. године. носио имена спонзора: Members Equity stadium, ME Bank stadium, NIB stadium и данас HBF stadium.
Јужна Кореја је позната по својим стадионима од 2002. године када је организовано светско првенство у фудбалу. Тренутно у Кореји има 421 стадион намењен спортским догађајима а куриозитет је да се само у главног граду Сеулу налази 28 стадиона.
Саудијска Арабија има укупно 23 фудбалска стадиона. Најпознатији су Међународни стадион краљ Фахд на коме поред репрезентације играју 3 фудбалска клуба: Ал Хилал, Ал Наср и Ал Шабаб. На другом по величини стадиону – градски стадион краљ Абдулах играју Ал Итихад и Ал Ахли.
Земље блиског истока имају новоизграђене стадионе. Катар је због светског првенства у фудбалу 2022. године изградио стадионе нове генерације. На стадиону Ал Јаноуб игра фудбалски клуб Ал Вакрах, на стадиону Ахмад бин али игра Ал Рајан. На Калифа међународном стадиону одиграно је финале Азијског купа 2011. године између Јапана и Аустралије (1:0 за Јапан), а 2019. је одрђано светско првенство у атлетици.
Већина фудбалских стадиона у Јапану су изграђена за Светско првенство 2002. године. Бејзбол је најпопуларнији јапански спорт (по подацима Статиста 2021, на првом месту је бејзбол кога прати 31,7 одсто навијача, а затим фудбал 23 одсто, клизање 10,6 одсто, одбојка 9,5 одсто и тенис 8,5 одсто). У Јапану има укупно 169 стадиона. Јокохама стадион је свакако најпознатији јапански фудбалски стадион. На њему игра фудбалски клуб Јокохама Маринос (наступа у Ј1 лиги). Познат је и под именом Нисан стадион јер је права на његово име купила аутомобилска кућа Нисан. Стадион је међународно познат и на њему игране утакмице ФИФА Купа конфедерације, Светског првенства, финале клупских првака, Кирин купа, олимпијских игара, рагби првенства и мечеви. На стадиону Саитава наступају Урава Ред Дајмондс. На Ајинамото стадиону играју ФК Токио и Токио Верди.
У Европи по листи www.stadiumguide.com постоји 71 фудбалски стадион (искључиво намењен фудбалу) са капацитетом од најмање 45.000 места (Казан Арена, Русија) и највише 99.354 седећих места које има Барселона.
Десборд (2007) наводи неколико основних разлога зашто су водећи европски клубови идентификовали азијско тржиште као важан сегмент глобализације (изградња сопственог бренда, нови извори комерцијалних прихода, превазилажење сатуризације европског фудбалског тржишта, економски развој, раст куповне моћи становништва):
• Континет са врло бројном популацијом
• Велики економски потенцијал развоја азијских земаља
• Раст куповине моћи становништва, а посебно навијачке базе
• Страст према фудбалу као глобално најпопуларнијем спорту
• Спремност навијача да буду велики конзументи медија и мерчендајзинга
Светско првенство 2002. године у Јапану и Кореји су подигли ниво пажње и интересовања за фудбал што је престављају почетак подизања свести, глобализације и интересовања за фудбал, азијски фудбал и спорт уопште.
Организација фудбалских турнира и мечева у предсезони је утицала додатно на раст интересовања и праћење фудбала. (енг. Pre-season tours). Припреме водећи европских клубова на азијском континенту су честе а примери су Бајерн Минхен и Манчестер Јунајтед у Аустралији и Кини (1999), Малезији, Сингапуру и Тајланду (2001), Хонг Конгу, Кини и Јапану (2005.)
Јуна 2009. године Аиго је најавио партнерство са Манчестер јунајтедом као глобални партнер у области дигиталних производа. Аиго би био задужен за развој и продају дигиталних производа „Серија Манчестер јунајтеда” како би допрла до навијача Манчестер јунајтеда у Кини, штавише за ширење на европско тржиште. Ово партнерство траје 5 година и вреди 48,8 милиона евра, те је најскупља међународна спонзорска кинеска компанија икада направљена.
Јануара 2013. године Манчестер јунајтед и China Construction Bank потписале су трогодишњи уговор о спонзорству. China Construction Bank је постала први финансијски партнер Манчестер Јунајтеда у Кини. Потенцијал овог посла је огроман, јер China Construction Bank има више од 100 милиона клијената у Кини, док Манчестер Јунајтед има стотине милиона навијача у Кини. Према уговору о спонзорству, Грађевинска банка треба да промовише кредитну картицу Манчестер Јунајтеда и понуди попусте и награде навијачима Манчестер јунајтеда који се пријаве за кредитне картице тако да Манчестер јунајтед може да користи широке канале дистрибуције грађевинске банке да дође до кинеских навијача и оствари профит. Са шездесет посто својих филијала распоређених у 80 већих градова у Кини, China Construction Bank је идеалан партнер за Манчестер јунајтед.
У новембру 2002 године, одмах након представљања Сун Јихаи-а, Манчестер сити се удружио са спортском компанијом у Кини и планирао је да отвори продавнице Манчестер ситија у Пекингу, Шангају и Далијану: три велика кинеска града. У марту 2003 године отворена је прва продавница у Шангају, а поред продавнице у Пекингу и Далијану, планирано је отварање још 9 продавница у наредним годинама.
Седам сати пре церемоније отварања Олимпијских игара у Лондону, 27. јула 2012. године, на националном стадиону у Пекингу, чувеном Птичјем гнезду, одржан је Виноли Куп. Манчестер Сити и Арсенал понудили су кинеским навијачима фудбалску утакмицу на високом нивоу. Утакмици је присуствовало више од 60.000 људи. Од овог Купа, Манчестер Сити је зарадио добар приход од улазница, милион фунти хонорара за наступ и знатан износ спонзорства. Штавише, путем ЦЦТВ-а и четири друге провинцијске телевизије, милиони фудбалских навијача широм Кине могли су да гледају меч преко ТВ-а, што је подигло велику репутацију и Манчестер Ситија и Арсенала.



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.