За Журнал пише: Дејан Глушчевић
Од 97 тимова који играју у пет највећих европских лига само 27 одсто је (енг. Stadium naming rights) своја права за насловна (спонзорска) имена стадиона уступили партнерима - спонзорима. (извор: Duff & Phelps, Are Football Stadium Naming Rights Undervalued? A European analysis) док је у америчком фудбалу 87 одсто клубова уступило права на име неком од спонзора.
У Премијер лиги је то 30 одсто стадиона, док је у осталим топ лигама само десет одсто (Италија и Француска по десет одсто).
Најмање је овај вид комерцијалне сарадње развијен у Шпанији само пет одсто.
Немачка има дугу традицију продаје права на име стадиона, чак 80 одсто стадиона је дало право неком од спонзора.
Најчешћи спонзори стадиона Бундес лиге су из аутомобилске индустрије (17 одсто), енергетике (5 одсто) и финансија (28 одсто). Једна трећина стадиона која је дала право на име има спонзоре из разноврсних сектора и привредних грана.
Становништво Азије је око четири пута веће од Европе, док је укупан БДП приближно исте величине, што Европи даје четвороструку предност у БДП-у по особи.
Азијске лиге привлаче око 8.400 навијача док европске лиге привлаче 147.000 навијача на милион становника.
У Азији постоји седам професионалних клубова на сваких 100 милиона становника, док их је у Европи 112 на 100 милиона становника.
У Азији постоји 12 професионалних тимова на сваки трилион долара БДП-а, у Европи је 42 тима.
Упадљиво је да Африка, са много нижим степеном економског развоја од Азије, успева да има скоро исто тако високе релативне стопе посећености на величину популације, а у ствари да има много више тимова у односу на БДП.
По неким истраживањима (Sascha L. Schmidt Bayern Munich strategy to enter the Chinese market) подаци показују да 237 милиона људи у Кини гледа спорт најмање једном недељно, па је то разлог што су водећи кинески брендови постали стратешки комерцијални партнери ФИФА као China Mnegniu dairy (CMD), Wanda, Vivo и Hisense, Alibaba…
Кинескa Dalian Wanda Group Co. Ltd. је кинески конгломерат у различитим привредним гранама: грађевинарству, забави, медијима, индустрији, финансијским сервисима, технологији, угоститељству, некретнинама, здравству и спорту, са преко 90 милијарди долара имовине и око 40 милијарди долара прихода је 2016. године купио ФИФА комерцијалног партнера Infront Sports and Media за 1,5 милијарди евра од еквити фонда Bridgepoint. „Инфронт Спорт” и Медија је водећа светска спорт маркетинг компанија и партнер са преко 160 права у 25 спортова (25 канцеларија у 13 земаља у свету). Поред тога кинеска компанија је партнер Немачког и Италијанског фудбалског савеза и Серије А, фудбалских клубова Милан, Интер, Вердер Бремен, Келн, и има и 20 одсто власништва у Атлетико Мадриду те су водећи спонзори развоја кинеског омладинског фудбала.
Водећи ТВ провајдер ППТВ је права за емитовање фудбала Премијер лиге у Кини платио 180 милиона фунти за период 2019-2022. док је укупна вредност ТВ права Премијер лиге као пакета плаћен 3,2 милијарди фунти од стране разних провајдера за емитовање у свету).

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.