Почетна / Фудбал / Широм планете

У Европи на милион становника – 147.000 фудбалских навијача

Истраживања у Кини су показала да 237 милиона људи најмање једном недељно гледа неки спортски догађај
ФОТО: ЕПА / К. Билан

За Журнал пише: Дејан Глушчевић

Од 97 тимова који играју у пет највећих европских лига само 27 одсто је (енг. Stadium naming rights) своја права за насловна (спонзорска) имена стадиона уступили партнерима - спонзорима. (извор: Duff & Phelps, Are Football Stadium Naming Rights Undervalued? A European analysis) док је у америчком фудбалу 87 одсто клубова уступило права на име неком од спонзора.

У Премијер лиги је то 30 одсто стадиона, док је у осталим топ лигама само десет одсто (Италија и Француска по десет одсто).

Најмање је овај вид комерцијалне сарадње развијен у Шпанији само пет одсто.

Немачка има дугу традицију продаје права на име стадиона, чак 80 одсто стадиона је дало право неком од спонзора.

Најчешћи спонзори стадиона Бундес лиге су из аутомобилске индустрије (17 одсто), енергетике (5 одсто) и финансија (28 одсто). Једна трећина стадиона која је дала право на име има спонзоре из разноврсних сектора и привредних грана.

Становништво Азије је око четири пута веће од Европе, док је укупан БДП приближно исте величине, што Европи даје четвороструку предност у БДП-у по особи.

Азијске лиге привлаче око 8.400 навијача док европске лиге привлаче 147.000 навијача на милион становника.

У Азији постоји седам професионалних клубова на сваких 100 милиона становника, док их је у Европи 112 на 100 милиона становника.

У Азији постоји 12 професионалних тимова на сваки трилион долара БДП-а, у Европи је 42 тима.

Упадљиво је да Африка, са много нижим степеном економског развоја од Азије, успева да има скоро исто тако високе релативне стопе посећености на величину популације, а у ствари да има много више тимова у односу на БДП.

По неким истраживањима (Sascha L. Schmidt Bayern Munich strategy to enter the Chinese market) подаци показују да 237 милиона људи у Кини гледа спорт најмање једном недељно, па је то разлог што су водећи кинески брендови постали стратешки комерцијални партнери ФИФА као China Mnegniu dairy (CMD), Wanda, Vivo и Hisense, Alibaba…

Кинескa Dalian Wanda Group Co. Ltd. је кинески конгломерат у различитим привредним гранама: грађевинарству, забави, медијима, индустрији, финансијским сервисима, технологији, угоститељству, некретнинама, здравству и спорту, са преко 90 милијарди долара имовине и око 40 милијарди долара прихода је 2016. године купио ФИФА комерцијалног партнера Infront Sports and Media за 1,5 милијарди евра од еквити фонда Bridgepoint. „Инфронт Спорт” и Медија је водећа светска спорт маркетинг компанија и партнер са преко 160 права у 25 спортова (25 канцеларија у 13 земаља у свету). Поред тога кинеска компанија је партнер Немачког и Италијанског фудбалског савеза и Серије А, фудбалских клубова Милан, Интер, Вердер Бремен, Келн, и има и 20 одсто власништва у Атлетико Мадриду те су водећи спонзори развоја кинеског омладинског фудбала.

Водећи ТВ провајдер ППТВ је права за емитовање фудбала Премијер лиге у Кини платио 180 милиона фунти за период 2019-2022. док је укупна вредност ТВ права Премијер лиге као пакета плаћен 3,2 милијарди фунти од стране разних провајдера за емитовање у свету).

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.