Почетна / Фудбал / Широм планете

Град је побратим Београда, легенда клуба је Србин, а сада остају без стадиона због банкрота власника

Ковентри бескућник због рагбиста, неизвесно где ће друголигаш наставити сезону после банкрота власника стадиона
ФОТО: ФК Ковентри/Википедија

Рагби клуб Вапсп је банкротирао и довео Ковентри у неизвесност да ли ће  у наставку сезоне моћи да игра на највећем градском стадиону.

Васпс је принуђен да прода имовину како би намирио дуг већи од 100 милиона фунти. Заинтересован за куповину стадиона капацитета 32.000 гледалаца је Мајк Ешли, некадашњи власник Њукасла.

Ковентрију је дозвољено да 8. новембра игра на „Си-Би-Ес арени” против Вигана. У клубу се надају да ће моћи и 12. новембра да угосте КПР пре прекида сезоне због Мондијала.

- Надам се да ћемо наставити да играмо на овом стадиону и после светског првенства - рекао је менаџер Ковентрија Марк Робинс.

Стадион у Ковентрију је пример какве невоље могу да направе мегаломанија, неслога и лоше управљање финансијама.

Ковентри је основан 1883, а 1889. је саградио Хајфилд. Стадион је временом „порастао” до 60.000 гледалаца. Капацитет је смањен на 24.500 кад је постао први стадион у Енглеској са столицама на свим трибинама.

Проблеми су почели 1997. кад је председник клуба Брајан Ричардсон објавио да ће Ковентри градити стадион за 45.000 гледалаца, са покретним кровом и тереном који би могао да се извуче због одржавања концерата.

Легенда Огризовић

Један од најславнијих чланова Ковентрија је био Стеван „Стив” Огризовић.

Син је Николе Огризовића, југословенског војника кога је из логора у Италији ослободила британска војска.

Стив Огризовић (1957) завршио полицијску обуку пре него је са 20 година потписао професионални уговор са Честерфилдом. Бранио је за Ливерпул (1977-82) и Честерфилд (1982-84), а од 1984. до 2000. за Ковентри.

ФС Југославије је покушао 1977. да га стави на списак репрезентативаца. Одбио је, али никада није заиграо ни за Енглеску.

Дозвола за градњу је издата 1999. са роком завршетка од две године.

У међувремену је град Ковентри ушао у трку са Лондоном и Бирмингемом за градњу Националног стадиона. Градоначелник Ник Нолан је објавио да за три године може бити саграђен стадион за 90.000 гледалаца по цени од 250 милиона фунти.

Пројекат је пропао после неуспешне кандидатуре Енглеске за организацију СП 2026. ФА је одлучила да остане у Лондону и сагради нови Вембли.

Биле су то лоше године и за клуб. Ковентри је 2001. испао из Премијер лиге и остао без новца за градњу стадиона. Градњу је преузео град. Пројекат је поједностављен, а капацитет смањен на 32.000 гледалаца.

Град није хтео стадион у власништву. Током 2004. право на име стадиона за десет милиона фунти је купила компанија електронских уређаја „Риох”, а управљањем је преузела „Арена Ковентри лимитид”, кћерка фирма спонзора.

Ковентри је постао подстанар. Закуп је плаћао 1,2 милиона фунти, међутим, није имао право на приходе од продаје улазница.

Повећање кирије у децембру 2012. је довело до правног спора између клуба и власника стадиона. Судским поступком наплаћене су заостале кирије које клуб није платио због недостатка новца.

Убрзо је Ковентри објавио банкрот. Град је одбио да помогне и Ковентри се 2013. преселио у 56 километара удаљени Нортемтон како би играо на тамошњем Сиксфилду.

Остао је тамо годину дана. Кући се вратио 2014. и затекао новог власника стадиона. Купио га је Рагби клуб Васпс, досељеник из Лондона. У власништво је преузео и „Арена Ковентри лимитид”.

Нова свађа је уследила 2019. Васпс је одбио предлог Ковентрија да заједно реновирају стадион и да клуб добије право на зараду од продаје улазница. Ковентри се поново иселио, овог пута на 30 километара удаљени Сент Ендрју граунд, стадион Бирмингема.

Позориште и хотел „Београд”

Ковентри је град побратим Београда.

Град у срцу Енглеске је претрпео тешка разарања током Другог светског рата. Британска војска је жртвовала град да не би навела Немце да посумњају да су открили шифру за „енигму”, машину за слање шифрованих порука.

Југославија је после рата послала Ковентрију велику количину дрвене грађе за обнову града.

У Ковентрију су саградили позориште и хотел и назвали их истим именом - Београд.

Испред позоришта се налази и Београдски трг.

Тамо је остао до августа 2021, кад се опет вратио у свој град. Договорио је са Васпсом закуп стадиона на десет година под веома повољним условима.

У међувремену, у јулу 2020, Ковентри је објавио да ће градити нови стадион на простору Универзитета у Ворвику. Касније је потврђено да уговор о закупу великог стадиона не утиче на планове о изградњи новог здања.

Уговор са „Риохом” је истекао прошле године. Замељен је уговором до 2031. са компанијом „Си-Би-Ес”, у другом по величини грађевинском компанијом у Британији.

Нови преокрет се догодио у мају. Васпс није платио део дуга од 35 милиона фунти. Одбијени су захтеви за репрограм и Васпс је 22. октобра објавио стечај, а јуче је то урадила и Арена Ковентри лимитид.

Ковентри сада чека новог власника и преговоре под каквим ће условима моћи да игра на стадиону.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Minimalac
Nekada sam navijao za taj klub dok ga je vodio Gordon Strakan....lepa vremena za Koventri,ali davno bese...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.