За Журнал пише: Дејан Глушчевић
Посебан сегмент анализе је осврт на навијаче и начин на који подржавају фудбалске клубове Европе и Азије. Један од најважнијих индикатора је праћење клубова и играча путем друштвених мрежа.
Скоро 4,3 милијарде навијача прати 20 водећих европских клубова и водеће фудбалске звезде најчешће преко Твитер, Фејсбук и Инстаграм платформи. Највећа фудбалска звезда међу друштвеним мрежама је Кристијано Роналдо, док су међу клубовима са највећим бројем пратилаца Манчестер Јунајтед, ПСЖ, Милан, Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид и Фенербахче.
Агрегатно 15 највећих европских клубова прати 239 милиона пратилаца. Истовремено 276 милиона фанова прати најпопуларније играче ових клубова. Однос клуб-играч на друштвеној мрежи твитер је 1:1,32. (извор: FIFA Professional Football Report 2019)
На остале две мреже: Фејсбуку и Инстаграму резултати су другачији. На Фејсбуку 699 милиона фанова прати 15 најбољих европских клубова, док 517 милиона прати играче. Однос је 1:0,84.
Инстаграм је убедљиво најпопуларнија друштвена мрежа. Клубове прати 575 милиона док играче подржава 1,036 милијарди навијача. Однос је у корист играча 1:1,89.
Треба имати у виду да је најпопуларнији спорт у Азији кошарка, док је фудбал на другом месту.
Истраживање које је објавио Csm research report 2017 - Dancing with the dragon – the quest for the chinese football consumer (Плес са змајем – потрага за фудбалским потрошачима у Кини) је описало класичан профил кинеског навијача:
Социо демографски: највећи део фудбалских навијача (73 одсто) су мушкарци, 40 година старости, припадници средње класе.
Конзумација медија: просечан фудбалски навијач: игра рекреативно фудбал, најмање једном недељно гледа утакмице (око 3 сата), и прати фудбал на друштвеним мрежама (44 одсто) - Wechat (27 одсто), Wei-bo (19 одсто) и Renren (14 одсто). Просечно троши 15,68 евра годишње на спорт, од тога 50 одсто одлази на сувенире (31 одсто су карте за утакмице, 12 одсто на ТВ претплату и 5 одсто остало), врло су заинтересовани за е-спорт.
Постоји јасна идентификација са омиљеним фудбалером (49 одсто), тимом (32 одсто), док 27 одсто има и омиљени тим и играча истовремено.
Узор (енг. Role model) - поседовање личних атрибута као што су хладан и опуштен начин, харизма, љубазан начин и приземно понашање, као и добар изглед се допадају кинеским спортским конзументима. Таленат играча је одлучујући фактор да омиљени играч постане узор. Кинески просечни навијач сматра привлачну личност и изузетан таленат пожељним за свој лични живот. Сличан став имају и немачки фудбалски навијачи (истраживање Schmidt & Hoegele, 2011) којима омиљени играч да би био узор такође мора имати хладнокрвност и одговарајући пожељан изглед.
Кинески навијачи много више прате интернационалне фудбалске звезде и велике тимове у односу на своје локалне тимове: најомиљенији играчи су Меси (32 одсто), Кристијано Роналдо (20 одсто) и Дејвид Бекам (18 одсто), док су омиљени клубови Реал Мадрид (42 одсто), Барселона (24 одсто) и домаћи Шандонг Лунен Тајшан (8 одсто)
У истраживању је направљена и компарација јапанских и јужно-корејских навијача у односу на Немачке:
У Немачкој фудбал је најпопуларнији спорт (38,2 одсто), а у Јужној Кореји (38,6 одсто) и Јапану (18,8 одсто) то је бејзбол, док је фудбал на другом месту у обе земље по популарности. У домену едукације у Јужној Кореји ¾ фудбалских навијача има високо образовање, просечно старости 41 године. Чак 65 одсто мушке популације која прати спорт је фудбалски навијач, док је у Јапану проценат већи (67,21 одсто). Фубалски навијач у Јапану у просеку има 45 година, а 64,75 одсто су високо образовани.
Почетком 2005 Манчестер јунајтед је основао сопствену кинеску веб страницу на којој корисници могу не само да читају вести и гледају МУТВ, већ имају и прилику да купе све врсте производа Манчестер јунајтеда. Ова он-лајн платформа је приближила навијаче и клуб јер куповином од преко 60 фунти купац би уживао у бесплатном светском стандарду. Кинески навијачи могу приступити свим производима Манчестер јунајтеда исто као европски навијачи.
С обзиром на велику базу обожаватеља, он-лине малопродајни модел је био огроман успех. Кинески навијачи могу да читају на кинеском, плаћају у РМБ и примају робу из иностранства. Ресторани Манчестер јунајтеда тренутно постоје само у Азији. Налазе се у Индонезији, Јапану, Кореји, Индији, Тајланду и Кини. У Кини их је било три, један је био у Шенгдуу, а два су у Шангају. Први ресторан Манчестер јунајтеда у Шенгдуу, у континенталној Кини, отворен је у децембру 2003.
Борусија Дортмунд је потписала партнерство са кинеском компанијом која ради шеринг бицикла Ofo, Бајерн Минхен је направио партнерство са две немачке компаније Vöhringer и Viessmann за наступ на кинеском тржишту. Слично је урадио и Манчестер сити са кинеском компанијом PAK Lighting, док је Ливерпул постао комерцијални партнер са Thai coconut која има бренд воде Chaokoh и која се дистрибуира у преко 40 земаља. Јувентус има уговор са кинеском банком China Merchants Bank и он лајн платформу за клађење Vwin.
Официјелне клупске продавнице су отворили: ПСЖ у Сингапуру, Атлетико Мадрид у Кини и Индији, Манчестер сити у Јапану, Арсенал је отворио ресторане у Шангају и Пекингу, док су Реал Мадрид и Барселона направили тематске паркове (“Messi Experience Park”).

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.