Почетна / Фудбал / Широм планете

Роналдо највећа фудбалска звезда на друштвеним мрежама

Чак 276 милиона навијача прати најпопуларније играче 15 водећих европских клубова, односно 37 милиона више него саме клубове
ФОТО: ЕПА / П. Пауел

За Журнал пише: Дејан Глушчевић

Посебан сегмент анализе је осврт на навијаче и начин на који подржавају фудбалске клубове Европе и Азије. Један од најважнијих индикатора је праћење клубова и играча путем друштвених мрежа.

Скоро 4,3 милијарде навијача прати 20 водећих европских клубова и водеће фудбалске звезде најчешће преко Твитер, Фејсбук и Инстаграм платформи. Највећа фудбалска звезда међу друштвеним мрежама је Кристијано Роналдо, док су међу клубовима са највећим бројем пратилаца Манчестер Јунајтед, ПСЖ, Милан, Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид и Фенербахче.

Агрегатно 15 највећих европских клубова прати 239 милиона пратилаца. Истовремено 276 милиона фанова прати најпопуларније играче ових клубова. Однос клуб-играч на друштвеној мрежи твитер је 1:1,32. (извор: FIFA Professional Football Report 2019)

На остале две мреже: Фејсбуку и Инстаграму резултати су другачији. На Фејсбуку 699 милиона фанова прати 15 најбољих европских клубова, док 517 милиона прати играче. Однос је 1:0,84.

Инстаграм је убедљиво најпопуларнија друштвена мрежа. Клубове прати 575 милиона док играче подржава 1,036 милијарди навијача. Однос је у корист играча 1:1,89.

Треба имати у виду да је најпопуларнији спорт у Азији кошарка, док је фудбал на другом месту.

Истраживање које је објавио Csm research report 2017 - Dancing with the dragon – the quest for the chinese football consumer (Плес са змајем – потрага за фудбалским потрошачима у Кини) је описало класичан профил кинеског навијача:

Социо демографски: највећи део фудбалских навијача (73 одсто) су мушкарци, 40 година старости, припадници средње класе.

Конзумација медија: просечан фудбалски навијач: игра рекреативно фудбал, најмање једном недељно гледа утакмице (око 3 сата), и прати фудбал на друштвеним мрежама (44 одсто) - Wechat (27 одсто), Wei-bo (19 одсто) и Renren (14 одсто). Просечно троши 15,68 евра годишње на спорт, од тога 50 одсто одлази на сувенире (31 одсто су карте за утакмице, 12 одсто на ТВ претплату и 5 одсто остало), врло су заинтересовани за е-спорт.

Постоји јасна идентификација са омиљеним фудбалером (49 одсто), тимом (32 одсто), док 27 одсто има и омиљени тим и играча истовремено.

Узор (енг. Role model) - поседовање личних атрибута као што су хладан и опуштен начин, харизма, љубазан начин и приземно понашање, као и добар изглед се допадају кинеским спортским конзументима. Таленат играча је одлучујући фактор да омиљени играч постане узор. Кинески просечни навијач сматра привлачну личност и изузетан таленат пожељним за свој лични живот. Сличан став имају и немачки фудбалски навијачи (истраживање Schmidt & Hoegele, 2011) којима омиљени играч да би био узор такође мора имати хладнокрвност и одговарајући пожељан изглед.

Кинески навијачи много више прате интернационалне фудбалске звезде и велике тимове у односу на своје локалне тимове: најомиљенији играчи су Меси (32 одсто), Кристијано Роналдо (20 одсто) и Дејвид Бекам (18 одсто), док су омиљени клубови Реал Мадрид (42 одсто), Барселона (24 одсто) и домаћи Шандонг Лунен Тајшан (8 одсто)

У истраживању је направљена и компарација јапанских и јужно-корејских навијача у односу на Немачке:

У Немачкој фудбал је најпопуларнији спорт (38,2 одсто), а у Јужној Кореји (38,6 одсто) и Јапану (18,8 одсто) то је бејзбол, док је фудбал на другом месту у обе земље по популарности. У домену едукације у Јужној Кореји ¾ фудбалских навијача има високо образовање, просечно старости 41 године. Чак 65 одсто мушке популације која прати спорт је фудбалски навијач, док је у Јапану проценат већи (67,21 одсто). Фубалски навијач у Јапану у просеку има 45 година, а 64,75 одсто су високо образовани.

Почетком 2005 Манчестер јунајтед је основао сопствену кинеску веб страницу на којој корисници могу не само да читају вести и гледају МУТВ, већ имају и прилику да купе све врсте производа Манчестер јунајтеда. Ова он-лајн платформа је приближила навијаче и клуб јер куповином од преко 60 фунти купац би уживао у бесплатном светском стандарду. Кинески навијачи могу приступити свим производима Манчестер јунајтеда исто као европски навијачи.

С обзиром на велику базу обожаватеља, он-лине малопродајни модел је био огроман успех. Кинески навијачи могу да читају на кинеском, плаћају у РМБ и примају робу из иностранства. Ресторани Манчестер јунајтеда тренутно постоје само у Азији. Налазе се у Индонезији, Јапану, Кореји, Индији, Тајланду и Кини. У Кини их је било три, један је био у Шенгдуу, а два су у Шангају. Први ресторан Манчестер јунајтеда у Шенгдуу, у континенталној Кини, отворен је у децембру 2003.

Борусија Дортмунд је потписала партнерство са кинеском компанијом која ради шеринг бицикла Ofo, Бајерн Минхен је направио партнерство са две немачке компаније Vöhringer и Viessmann за наступ на кинеском тржишту. Слично је урадио и Манчестер сити са кинеском компанијом PAK Lighting, док је Ливерпул постао комерцијални партнер са Thai coconut која има бренд воде Chaokoh и која се дистрибуира у преко 40 земаља. Јувентус има уговор са кинеском банком China Merchants Bank и он лајн платформу за клађење Vwin.

Официјелне клупске продавнице су отворили: ПСЖ у Сингапуру, Атлетико Мадрид у Кини и Индији, Манчестер сити у Јапану, Арсенал је отворио ресторане у Шангају и Пекингу, док су Реал Мадрид и Барселона направили тематске паркове (“Messi Experience Park”).

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.