ТСЦ је пре шест година постао први тим у Србији, који је на свим теренима поставио хибридну траву. Најодговорнији човек за овај до сада можда и једини пројекат на простору Србије је координатор за одржавање терена клуба из Бачке Тополе Александар Оченаш.
- Имамо велико искуство са хибридном травом – било је прво што је рекао на помињање подлоге о којој се ових дана увелико говори, Александар Оченаш.
Објаснио је координатор за одржавање терена ТСЦ-а, шта заправо значи и како се одржава хибридна трава.
- Вештачка трава је ушивена специјалним машинама на чист песак и то на свака два центиметара ширине и 18 дубине. Отприлике је два одсто садржаја вештачке траве у природној. Кад се ушије следи сејање природне, отприлике око 400 килограма. Потом следи фолијарна исхрана, гранулација и заливања водом. Пет до шест недеља потребно је да прође да би терен могао да се користи. За ову врсту хибридних терена потребне су специјалне машине да би се одржавали квалитетно.
Ову хибридну технологију користе клубови широм континента.
- Реч је о најмодернијој технологији. Није само реч да се направи терен већ да се одржава на врхунском нивоу четири, пет година. После чега је потребно реновирање, препоручљиво је да се обави после три, четири године коришћења. Реновирање значи скидање горњих 20 милиметара специјалном машином. Тај филцни део су изгазили играчи. После опет мора да се налије чистим песком и пређе чешљем.
Очекивано машине за одржавање нису јефтине, али морају да се имају у поседу.
- Имамо основне машине за одржавање хибридне терене. Ако их неко нема, боље је да не прави хибридну траву, јер ће се то потрошити за годину дана. Није довољно да се покоси и исхрани трава, много је агротехничких мера потребно урадити.

У Бачкој Тополи нису ништа препуштали случају, па су још на почетку стварања импозантног комплекса направили и помоћни терен са хибридном травом на којем тренира први тим.
- Иста је технологија на Арени и на једном терену Академије. Тиме смо обезбедили оптималне услове за рад играча у циљу постизања што бољих резултата.
Координатор ТСЦ-а за одржавање терена затим објашњава шта се сматра под већом издржљивошћу хибридне траве у односу на природну.
- Много брже се регенерише. Ова врста траве, ако се квалитетно исхрањује, брзо се „враћа” после коришћења (утакмице). Десет пута више може да издржи, већи отпор него природна трава. Током меча играчи не могу да почупају велике бусене. Ако је квалитетно направљена дренажа, хибридни систем помаже у водоупијању. То значи да вода неће остајати на терену, јер је пропустљивост много боља.
У региону хибридним теренима могу да се похвале Осијек, МТК, Вашаш и као и Арена „Ференц Пушкаш” у Будимпешти.
- Оваква технологија коришћена је на Мондијалу у Катару. Радила их је холандска фирма. У нашем региону терене израђује у њихове име фирма из Мађарске.
ТСЦ је после пет година недавно имао прво реновирање терена на Академији.
- Супер је урађено. Вратили смо квалитет подлоге на првобитно стање, односно изглед као да је први пут постављена.
Имао је Оченаш на крају и поруку за све који ће добити модерне фудбалске подлоге.
- Превенција је много битнија од изградње. Наравно, скупље је постављање, али се реновирање више исплати него да се мења бусен. Дуготрајно овај модел је јефтинији – истиче Оченаш.
ПОМОГЛИ И ОСИЈЕКУ
Обзиром на завидно искуство Оченаш би могао да постане предавач на семинарима поводом хибридне технологије.
- Требало би одржавати обуке. Није довољно да се изгради, већ и одржава да не би пропало. Такође, уз постављање хибридних трава клубови би требали да добију новчану помоћ за механизацију.
Ви бисте могли да будете један од предавача?
- Био бих рад да пренесем знање као и моје колеге из клуба. Недавно смо смо имали госте из Осијека, били су два дана. Морамо им бити од помоћи, терени су другачији и интензивнији него стандардни.
ОКО 400.000 ЕВРА САМО ЗА ПОСТАВЉАЊЕ
Постављање хибридне технологије износи око 400.000 евра.
- Уз одржавање је мало скупље. Ако треба нов терен од нуле да се изгради је више од поменутог износа.
Не постоје код хибридне технологије класе квалитета.
- Класа зависи од одржавања и реновирање. Реновирање није толико скупо на сваких четири-пет година у односу да се мења цео бусен. Замена бусена коштала би око 200.000 евра, а реновирање на овој подлози 30.000 евра.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.