Да не буде ово једна од оних прича с насловом – Хајде, пођи, па поведи мене, или да се не вртимо као киша око Крагујевац. Кратко, јасно, прецизно и гласно – злато на Олимпијским играма је све што Новак Ђоковић жели ове године, а сања цео живот.
Ако путовање најдуговечнијег владара на АТП листи до Града светлости треба да се опише једном реченицом, онда би то била – преко трње и блата до париског злата. Ђоковића ове године чека поход на најсјајнију олимпијску медаљу у најтежој сезони у физичком и психолошком смислу.
Има неколико разлога зашто је то тако. После мастерса у Монте Карлу, Новакове припреме за одбрану трона на Ролан Гаросу настављају се на шљаци у Риму. Турнир из серије 1.000 на Форо Италику је на програму од 8. до 19 маја, што значи да треба очекивати да ухвати лет за Италију ових дана. Латио се рекета и током прошле недеље, на теренима на Кошутњаку, док је његова конкуренција играла на мастерсу у Мадриду.
Елем, за мање од десет дана по завршетку такмичења у Риму, тачније седам, почиње највећи турнир на црвеној прашини. Врата тениског раја отворена су на централном терену Филип Шатрије све до 9. јуна кад ћемо сазнати у чијем наручју је завршио Куп мускетара и ко је добио шампионски чек од 2.400.000 евра.
Олимпијски турнир у тенису је на програму од 27. јула до 4. августа. После 32 године највеће спортско такмичење, кад је реч о белом спорту, игра се на најспоријој подлози, на шљаци. Пошто Ноле није учествовао у Барселони 1992. премијерно ће играти на црвеној прашини у оквиру ОИ.
Додатна отежавајућа околност за све, не само за Новака је то што, између Гароса и Олимпијских игара, у календар је уметнут трећи грен слем у сезони – Вимбдлон.
Лондон ће бити домаћин белог каравана од 1. до 14. јула, а српски ас тамо брани финале из прошле године. Чаробњаци с рекетима имају око 14 дана да се припреме и прилагоде за нови пут у Париз.
Сви који добро прате тенис знају колико је тешко и неугодно променити подлогу, али и прилагодити игру за рекордно кратко време. Шљака и трава су две дијаметрално супротне површине. Прва је најспорија, друга је најбржа и никако не може да се на њима игра истим стилом и ритмом - ни близу. Ако су за шљаку карактеристични дуги, исцрпљујући поени и проклизавања, на трави нема много трчања, поен може да се заврши са два-три удараца.
Зато што ће све то захтевати много снаге и енергије Ноле је одлучио да направи дужу паузу и спреми тело за изазове. Направио је и промене у календару, прескочио је неколико турнира, пре свега на бетону (Дубаи и Мајами).
Годинама заштитни знак је то што је много поена освајао после тешких размена. Стајао је далеко иза основне линије и неумољиво враћао лоптицу, а онда је чврсту дефанзиву претварао у феноменални напад. Временом је почео и то да мења. Усавршио је сервис да би могао да скрати поен што више и да не троши снагу непотребно. Кад се сви ови делови сложе, мозаик показује да је све подређено Олимпијским играма.
Поред тела, снаге и кондиције, Ђоковић се психолошки припрема за подвиг у Паризу. Менталитет је његов алтер его. Ако нешто зна најбоље то је да из дана у дан храни јаку менталну снагу.
- Припремам тело, најважнији циљ ми је злато у Паризу – не постоји бољи доказ за то од ове Новакове изјаве дате на церемонији Лауреус у Мадриду.
Не треба заборавити да има 36 година, иако се осећа млад, као да има 26, а познато је да црвена прашина најмање одговара власнику 24 грен слем трофеја.
Можда је куцнуо час да се бронза замени златом и разбије олимпијски малер баш на шљаци.
Ако не покори Париз, следећа шанса за напад злата била би у Лос Анђелесу у 2028.
Али зашто данашњи посао оставити за сутра.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.