Пјерлуиђи Колина, председник Судијског комитета ФИФА, рекао је да је веома задовољн иновацијама које су уведене у суђење на СП клубова у САД, а то се односи на камере на дресовима судија, напредну полуаутоматску ВАР-технологију и правило осам секунди чији је циљ смањење „крађе времена” голмана.
Пре свега је похвалио први пут коришћене телесне камере на судијама, а циљ тестирања био је да се истражи да ли нови угао снимања може побољшати искуство гледања на телевизији и онлајн на интернету из судијске перспективе.
- Резултат коришћења судијске камере на светском клупском првенству превазишао је наша очекивања. Мислим да је то било изузетно занимљиво телевизијским гледаоцима. Али, то није било само у сврху забаве, већ и за „тренирање” судија, да би накнадно имали бољи увид у ситуацију – каже Колина, по многима најбољи фудбалски арбитар свих времена.
Најбољи пример за „накнадну памет” одиграо се на мечу ПСЖ – Атлетико кад је било закљоњено видно поље судије, али његова камера је ипак забалежила играње руком дефанзивца Јорганџија у казненом простору.
- Снимак је показао да судија апсолутно из његове позиције није могао да види играње руком, али после интервенције из ВАР собе досуђен је једанаестерац – наставља Колина.
На турниру је коришћено и правило о санкционисању држања лопте од стране голмана дуже од осам секунди, после чега се досуђује корнер за противника.
- Тиме је темпо утакмице побољшан, што значи да је правило успешно, а чињеница да су само два чувара мреже кажњена говори да се правило углавном поштује и да смо постигли циљ.
И на крају, побољшава верзија полуаутоматског офсајда допринела је у убрзање доношења одлуке, па рецимо, сад фудбалер не мора да истрчи 30-40 метара да би се тек онда подигла заставица.
На турниру је било 117 судија, 35 главних, 58 помоћних и 24 „видео-судија”.
- Све судије које су биле овде поносне су због тога – каже Колина.

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.